Stosuje się go zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, m in. do inhalacji, kąpieli leczniczych, okładów na stany zapalne skóry (w tym na trądzik), wcierań przeciwbólowych czy do moczenia stóp przy nadmiernej potliwości. Olejek pichtowy działa antyseptycznie, relaksująco. Dobrze oczyszcza również drogi oddechowe. Olejek pichtowy (łac. Oleum Abies Sibiricae) zwany też olejkiem jodłowym, pozyskuje się z jodły białokorej, nazywaną syberyjską lub pichtą syberysjką. Roślina ta występuje na terenie syberyjskiej tagi, a także w Mongolii i Chinach.
➞Jak stosować olejek pichtowy zewnętrznie (na skórę) ?
OKŁADY NA SKÓRĘ – stany zapalne skóry (ropnie, czyraki, grzybica). Olejek pichtowy zmieszać z olejem roślinnym w stosunku 1:1. Smarować chore miejsce i przykryć bandażem na 30 minut. Czynność powtarzać 2-3 razy na dobę.
DO WŁOSÓW – hamuje nadmierne przetłuszczanie i wypadanie włosów. Ogranicza łupież. Olejek pichtowy można dodawać do porcji maski, oleju czy kompresu w ilości około 3 kropli.
DO WŁOSÓW – hamuje nadmierne przetłuszczanie i wypadanie włosów. Ogranicza łupież. Olejek pichtowy można dodawać do porcji maski, oleju czy kompresu w ilości około 3 kropli.
MASAŻ PRZECIWBÓLOWY – nerwobóle, bóle mięśni i stawów, artretyzm, odleżyny, nacieranie klatki piersiowej, okolic gardła, uszu i nosa w przypadku przeziębienia i grypy. Stosuje się 3-5 kropli olejku pichtowego zmieszanego z olejem roślinnym. Zabieg powtarzać 2-3 razy dziennie.
INHALACJE – infekcje górnych dróg oddechowych (katar, kaszel, angina, zatkany nos). Stosuje się 2-3 krople olejku pichtowego na garnek lub miskę gorącej wody i wdycha opary przez 10 minut.
KĄPIEL LECZNICZA – korzystnie wpływa na skórę w przypadku stanów zapalnych, oczyszcza drogi oddechowe, rozluźnia mięśnie, łagodzi stres i ułatwia zasypianie. Stosuje się 10-15 kropli olejku pichtowego na wannę z gorącą wodą.
MOCZENIE STÓP – nadmierna potliwość i grzybica stóp. Do miski gorącej wody dodaje się 1 łyżeczkę olejku pichtowego i moczy stopy przez około 10 minut. Nie należy wycierać nóg, należy pozwolić, by olejek wniknął w skórę. Zabieg należy powtarzać około 10-15 razy.
AROMATERAPIA – daje się kilka kropli olejku pichtowego na kominek aromatyczny. Olejek pichtowy korzystnie wpływa na drogi oddechowe, działa antyseptycznie i relaksująco.
Olejek pichtowy ma również zastosowanie w leczeniu trądziku i zaskórników, jako nafta pichtowa.
➞ Co to jest nafta pichtowa?
Nafta pichtowa to roztwór olejku pichtowego i nafty kosmetycznej (lub Petroleum D5) w proporcji zwykle 1:5, czyli 5-10 ml olejku na 50 ml nafty. Olejek pichtowy bardzo dobrze rozpuszcza się w nafcie.
WŁAŚCIWOŚCI NAFTY PICHTOWEJ
◉ bardzo dokładnie oczyszcza pory
◉ usuwa zaskórniki i łój ze skóry
◉ usuwa nużeńca (roztocze skóry)
◉ usuwa trądzik (krosty, ropnie, zaskórniki, wągry)
◉ usuwa przebarwienia
◉ uelastycznia naskórek i wygładza zmarszczki
◉ łagodzi zmiany łuszczycowe
◉ wcierana we włosy zapobiega ich wypadaniu, leczy łupież i łuszczycę skóry głowy.
➞Jak stosować naftę pichtową?
Do przygotowania nafty pichtowej wystarczy użyć olejku pichtowego do użytku zewnętrznego oraz nafty kosmetycznej. Należy wlać do niedużej buteleczki odpowiednia ilość olejku i nafty, najlepiej przy użyciu miarki do leków płynnych (np. do syropów). Gotową miksturę należy dokładnie wymieszać, energicznie potrząsając zamkniętą buteleczką.
Naftę pichtową najlepiej stosować jako tonik do przemywania skóry po jej uprzednim umyciu wieczorem, z racji na jej bardzo intensywny jodłowy zapach.
Moje wrażenia
Niektórzy zmywają naftę pichtową przed nałożeniem kremu. Ja jej nie zmywałam, tylko odczekiwałam kilka – kilkanaście minut, zanim dobrze wchłonie się w skórę i potem nakładałam krem. Przyznam, że trochę ślizgał mi się po skórze, takie dziwne uczucie. W miarę potrzeby dokładałam więcej kremu, by dodatkowo nawilżyć skórę. Myślałam, że po nafcie moja cera będzie się mocno świecić. O dziwo nafta pichtowa działa matująco na cerę. Jest bardzo wydajny. Taka mikstura starczyła mi na ok. 3 tygodnie.
W moim przypadku okazało się, że prawdopodobnie jestem uczulona na olejek pichtowy. Stosowałam miksturę przez około 3 tygodnie z przerwami, gdyż moja skóra za każdym razem reagowała w ten sam sposób – już po chwili od nałożenia nafty pichtowej, bardzo piekła mnie skóra, ba! wręcz paliła, a policzki robiły się purpurowe. Po pewnym czasie skóra się uspakajała. Z początku myślałam, że olejek działa po prostu rozgrzewająco i stąd ta reakcja skóry. Jednak wertując strony w internecie nie doszukałam się podobnych reakcji u innych osób. Spróbowałam też zmniejszyć nieco stężenie olejku dodając dodatkowe 10 ml nafty (czyli razem 60 ml). Nic to jednak nie dało. Reakcja mojej skóry była identyczna.
PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA OLEJKU PICHTOWEGO:
✓ osoby uczulone na żywicę jodłową inny składnik olejku
✓ mokry kaszel
✓ astma oskrzelowa
✓ ciąża
✓ karmienie piersią
✓ dzieci poniżej 3 roku życia.
Niestety w moim przypadku nafta pichtowa okazała się nie na tyle skuteczna, jakbym sobie tego życzyła. Zauważyłam jednak dogłębne oczyszczenie porów skóry. Na waciku zawsze pozostawał brud, nafta zlikwidowała w większości moje zaskórniki. Szkoda, że nie mogę stosować jej dłużej. Wiem, że sporo osób jednak bardzo chwali sobie tę metodę walki z problemami skórnymi.
Ciekawe, że jak swego czasu dosyć często stosowałam olejek pichtowy wewnętrznie na infekcje górnych dróg oddechowych, nie zauważyłam żadnych niepożądanych efektów. W przypadku stosowania na skórę niestety wystąpiło uczulenie. Mimo wszystko nie zrażajcie się moim, być może odosobnionym przypadkiem . Zachęcam do wypróbowania nafty pichtowej. Być może u was będzie znakomicie działać i nie pojawi się uczulenie.
Stosowaliście naftę pichtową na twarz? Jakie są Wasze wrażenia?
Helen
Bibliografia:
http://luskiewnik.strefa.pl/acne/pichta.htm
nie stosowałam, ale ciekawi mnie ten fragment o działaniu na potliwość stóp. Mam w domu doskonały okaz do testów ^^
Używam toniku pichtowego ale gotowego (Proderma) i bardzo go sobie chwalę, działa antybakteryjnie. Takiego robionego w domu jeszcze nie próbowałam, trochę się tej nafty obawiam.