Pewnie wiele z was może się zastanawiać, jak można nakładać na twarz zwykłą mąkę ziemniaczaną, którą używacie w kuchni do zagęszczania sosów czy zup. A jednak. Skrobia to inaczej mąka ziemniaczana stosowana zarówno w kuchni, jak i przez niektóre panie do krochmalenia pościeli. Mąka ziemniaczana ma również zastosowanie w kosmetyce jako składnik maseczek do twarzy, zasypek dla niemowląt czy również kąpieli w przypadku skóry atopowej (AZS). Skrobia ziemniaczana jest łagodna dla skóry, nie powoduje podrażnień, łagodzi świąd w przypadku skóry atopowej i egzemy. Nie zapycha porów. Jest całkowicie naturalna i w dodatku śmiesznie tania – 0,5 kg to koszt ok. 3 zł. Mąkę ziemniaczaną dostaniemy w każdym sklepie spożywczym.
▌Skrobia (mąka) ziemniaczana jako puder transparentny do twarzy
✓ nie wchodzi w reakcję z filtrami.✓ nałożona w niewielkiej ilości na twarz nie rozjaśnia karnacji, dobrze wtapia się w skórę nie pozostawia „efektu mąki na twarzy”.
✓ zachowuje się na twarzy jak puder transparenty. Jeśli chcemy ją nieco zabarwić, możemy dodać nieco mielonego cynamonu, kakao albo czerwonej glinki. Należy jednak uważać z jego ilością, by nie przesadzić z kolorem.
✓ nie zatyka porów, jest w 100% naturalna.
✓ wygładza skórę.
✓ nie podrażnia skóry; łagodzi świąd w przypadku skóry atopowej i egzemy.
✓ jest drobno zmielona.
✓ stosowana do włosów (wtarta jej niewielka ilość) odświeża czuprynę i działa jak suchy szampon.
omiatając przy użyciu pędzla nią rzęsy, następnie je tuszując, sprawiamy że będą grubsze.
▌Jak stosować skrobię ziemniaczaną jako puder do twarzy?
Używam skrobi od ponad 2 miesięcy prawie codziennie i mogę powiedzieć z ręką na sercu, że jest to najlepszy matujący puder jaki dotychczas miałam. Żaden inny puder w kamieniu czy sypki tak dobrze nie matuje jak właśnie skrobia. Jak już wiecie mam cerę mieszaną, bardzo denerwuje mnie świecą strefa T. Wiem, że niektóre osoby po zastosowaniu skrobi ziemniaczanej jako pudru sypkiego są matowe przez prawie cały dzień.
W moim przypadku idealny mat to kilka godzin, w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. Ale zauważyłam też, że nawet po kilku godzinach nie zaczynam się mocno świecić jak to zazwyczaj było po klasycznych pudrach, tylko jest to taki zdrowy blask, nie wiem jak to wam wytłumaczyć. Nie wstydzę się tego błysku, nie jest to z pewnością „efekt żarówki”.
Dodatki:
Skrobię możemy przyciemnić dodają niewielką ilość kakao, cynamonu albo czerwonej glinki.
❁ Najwygodniej jest nieco skrobi przesypać do pudełka po pudrze sypkim z zatyczką z dziurkami.Niektórzy biorą niewielką ilość mąki rozcierając w palcach i przytykają to twarzy – moim zdaniem ta metoda jest mniej precyzyjna, skrobia może być widoczna. Używając pędzla nałożymy ją równomiernie bez smug.
❁ Można stosować samą mąkę lub dodać nieco cynamonu dla nadania koloru jak wolicie.
❁ Puder najlepiej nakładać dużym pędzlem do pudru, tak jak robimy to z klasycznymi pudrami, czyli wysypujemy niewielką jego ilość na zakrętkę, maczamy pędzel, po czym go strzepujemy i nakładamy mąkę na twarz okrężnymi ruchami. Ja czasem używam też pędzla z Eco Tools (1290) tego do wykończenia makijażu i dociskam min strefę T.
❁ Trzeba uważać ilością skrobi, jaką nakładamy na twarz, bo łatwo przedobrzyć i „efekt mąki” na twarzy gotowy. Wówczas należy omieść twarz czystym pędzlem lub delikatnie przetrzeć chusteczką.
❁ Jeśli chcemy nałożyć na twarz róż czy bronzer należy zrobić to po uprzednim nałożeniu skrobi, nie ma problemu z trwałością tych kosmetyków, trzymają się tak samo jako na klasycznym pudrze.
❁ Skrobię możemy nakładać zarówno na „gołą”, jedynie pokremowaną twarz, jak i na podkład – tutaj skrobia dobrze go utrwali.
Ze swojej strony polecam wypróbowanie mąki ziemniaczanej jako pudru zwłaszcza dla osób borykających się z nieestetycznym świeceniem twarzy, czyli posiadaczek cery tłustej i mieszanej.
Helen
Wow, chyba wypróbuję 🙂 Zmagam się z różnymi podrami, z essence, elf (ten biały – hd) i żaden nie daje idealnego matu.
PS. obserwuję
Ja sobie skrobie wymieszałam z pudrem, który był za ciemny 🙂
Nie słyszałam o typ sposobie ale z chęcią spróbuję 🙂 Strasznie się ostatnio świecę.
Moja koleżanka myje twarz skrobią zmieszaną z wodą i bardzo sobie chwali.
spróbuję na pewno 🙂
Niesamowite 😉
Na bank muszę spróbować 😉
szkoda że nie pokazałaś zdjęcia bo słyszałam już o tej metodzie ale wciąż się waham 😉
Świetny trik!
Wow, zachęciłaś mnie:) Najbardziej spodobało mi się sformułowanie, że mąka ziemniaczana nie robi efektu mąki na twarzy – śmiesznie to zabrzmiało:):) Z chęcią kupię i przesypię bo akurat mam puste pudełeczko bo pudrze transparentnym My Secret:). Naprawdę ciekawy trik, jutro lecę po mąkę!
spróbuję po skończeniu cudaka z BU 🙂
ale romans ze skrobią może się okazać nieprzelotny 😉
kiedys się w niej kąpałam;)
Dobrze wiedzieć 🙂
Od niedawna wiem o tym "kosmetyku" i stosuję od czasu do czasu :))
juz jakiś czas myśle o tym produkcie i pewnie bym wypróbowała…gdybym miała mąke ziemniaczaną w domu 😀 he he taka ze mnie gospodyni :)))))
obecnie używam talku jako suchego szamponu;)
I.
Rewelka!
Ja też jestem zachwycona działaniem skrobii! 🙂
zapraszam do siebie 😉
Ten komentarz został usunięty przez autora.
super porada:) słyszałam o niej juz kiedys,ale nigdy nie stosowałam…:) pora zaczac:)
A jak sie zmiesza skrobie z cynamonem to nie wejdzie w reakcje z podkladem? Marzena.
Mnie nie wchodzi w żadną reakcję. Musisz, spróbować sama:)zwłaszcza z ilością cynamonu, lub na początek używać samej skrobi.
Super recenzja! Dokładna i konkretna. Właśnie zaczynam swoją przygodę z mąką ziemniaczaną. Zobaczymy jak się sprawdzi, ale słyszałam już wcześniej wiele dobrego. Utwierdziłaś mnie w przekonaniu, że warto! 🙂
Polecam spróbować:)
Bardzo zaciekawił mnie Twój post:)
do tej pory matowiłam cerę zasypką dla niemowląt ale spróbuję i Twojej porady
Dobry jest też puder dla dzieci, np baby dream
Nie próbowałam ale ciekawy sposób.
a jak jeszcze zmieszamy skrobięz kakao to mamy naturalny bronzer, używamz powodzeniem od miesięcy, koszt groszowy – nika
No proszę, ciekawy pomysł, z chęcią wypróbuję:)
Nie, chyba że nałożę jej zbyt dużo ale zwykle się dobrze wtapia w skórę (stosuję też podkład). Filtrów nie używam, więc nie wiem. Możesz dodać odrobinę cynamonu albo kakao, by ją nieco przyciemnić.
Hej, a czy u ciebie skrobia też powoduje white cast? Tzn. białą twarz na zdjęciach z lampą? Używam skrobi od jakiegoś czasu, ale ciągle wychodzi tak samo… To nawet nie wina mojego silnego filtra (50+), bo kiedyś nie miałam go na twarzy, a byłam przypudrowana skrobią i efekt był ten sam… Jak sobie z tym poradzić? Nie chcę z niej rezygnować, bo jest naprawdę świetna 😉
z tym cynamonem fajny pomysł jeszcze ładnie pachnie
Próbowalam kiedyś i nie polecam. Jest bardzo widać tą mąkę na twarzy.
Mąkę trzeba nakładać pędzlem do pudru umiejętnie tzn. dosyć oszczędnie, wówczas będzie niewidoczna. Można także dodać do niej nieco cynamonu albo kakao, tyle by uzyskać odpowiednie kolor dla swojej cery.
Używam skrobi w ten sposób od 2-3 lat i nie mam zamiaru zamienić jej na nic innego bo jest naprawdę dobra i tania 🙂 Czasem dodaje ją do maseczek do włosów i twarzy do zagęszczania,więc opakowanie idzie trochę szybciej niż w przypadku gdybym używała tylko do makijażu,ale i tak opakowanie starsza na co najmniej pół roku <3
Mąka ziemniaczana? Szczęka opadła mi do ziemi! W życiu by mi do głowy nie przyszło, że można jej użyć w ten sposób i daje taki efekt. Łał! 😀 Zamówiłam właśnie puder ryżowy z Marizy, więc będę miała pudełeczko na "puder mąkowy" jak skończę 😉
O! Fajny pomysł, dziekuję za polecenie.Na pewno wypróbuję:)
Polecam dodanie do skrobi odrobiny czerwonej glinki w proszku, która również ma działanie matujące i sprawia, że puder ładniej wygląda na twarzy.
Właśnie skruszyłam resztki z 2 starych pudrów, dodałam sporo skrobi, zalałam i zmieszałam to wraz ze spirytusem salicylowym i czekam do jutra ;p
Aktualnie nie mam żadnego pustego opakowania na puder sypki, a inne jeszcze długo mi się nie skończą. Ogólnie wolę pudry sypkie, dają naturalniejszy, lepszy efekt, poza tym łatwiej można kontrolować skład. Zazwyczaj jest to skrobia- ryżowa, bambusowa, może i nawet ziemniaczana, krzemionka, czy stearynian magnezu. Pudry prasowane niestety zawierają mnóstwo wypełniaczy i skład jest bardzo długi. Słyszałam też że mąka ziemniaczana jest świetną maseczką, a w połączeniu z wodą bardzo dobrym żelem do mycia twarzy 🙂
Wyprubowane 😉 znalazłam tą informację już wcześniej na jakimś forum kosmetycznym. Jednak dopiero teraz postanowiłam spróbować. I dziewczyny efekt super. Od rana żadnych poprawek, nie świece się, natomiast używając pudru transparentnego makijaż trzeba było poprawiać po kilku h.Polecam 😉
Cieszę się, że „puder” się u ciebie sprawdził 🙂