Popularne antyperspiranty z aluminium wciąż wzbudzają duże kontrowersje. Sole aluminium czyli sole glinu, co prawda skutecznie hamują wydzielanie potu poprzez blokowanie gruczołów łojowych. Niestety dzieje się to kosztem naszego zdrowia. Związki aluminium mają tenedencję do odkładania się w organizmie, przez co mogą zwiększać ryzyko zachorowań na niektóre choroby, jak choroba Alzheimera czy nowotwory piersi. Za zdrowszą alternatywę uważa się antyperspiranty bez aluminium – nie tylko przyjazne dla skóry ale też dla naszego zdrowia. Czy są jednak równie skuteczne?
Kontrowersje aluminium w antyperspirantach
Antyperspiranty z solami aluminium poprzez blokowanie gruczołów łojowych zaburzają procesy termoregulacji i oczyszczania organizmu z nagromadzonych toksyn. Takie antyperspiranty oprócz związków aluminium nierzadko mają w składzie również szkodliwe dla zdrowia parabeny – konserwanty chemiczne podejrzewane o działanie rakotwórcze.
Antyperspiranty z aluminium są polecane szczególnie dla osób, które mocniej się pocą, bądź prowadzą intenstywny tryb życia (treningi, ciężka praca fizyczna lub praca w stresie).
Specjaliści odradzają stosowanie antyperspiratów z aluminium na co dzień. Jeśli jest to niemożliwe, róbmy sobie przerwy w ich stosowaniu i np. w weekend lub podczas kiedy jesteśmy w domu, stosujmy naturalne dezodoranty – antyperspiranty bez aluminium, tzw. naturalne dezodoranty.
<<< Zobacz także: Szkodliwość antyperspirantów.
Antyperspirant bez aluminium – czy jest skuteczny?
Naturalne antyperspiranty bez soli aluminium czy tzw. naturalne dezodoranty niwelują przykry zapach potu, choć nie blokują jego wydzielania. Działają one słabiej od antyperspirantów z aluminium. Swoja drogą, to nie wiem skąd ich nazwa „antyperspiranty” dla dezodorantów bez aluminium. Dla wielu osób mogą okazać się wystarczające na co dzień przy umiarkowanej aktywności fizycznej. Osoby, które pocą się mocniej niestety mogą nie być usastysfakcjonowane ze stosowania antyperspirantów bez związku aluminium.
Antyperspirant bez aluminium – co zawiera w składzie?
Naturalne antyperspiranty bez aluminium wystąpują w kulce, sprayu albo w formie sztyftu/kremu. Zwykle zawierają naturalne składniki; oprócz alumunium są pozbawione także barwników i konserwantów. Antyperspiranty bez aluminium są natomiast często wzbogacane o natualne substancje łagodzące jak alantoina, d-panthenol czy wyciąg z aloesu, wody kwiatowe itp.
Naturalne dezodoranty mogą zawierać w składzie:
- sole srebra – działa przeciwbakteryjnie.
- ałun tj. naturalny minerał, który zawiera sole potasu i glinu, jednak w przeciwieństwie do soli aluminium nie wnikają do organizmu a jedynie pozostają na skórze, przez co ałun jest bezpieczny. W dodatku działa bakteriobójczo i hipoalergicznie.
- glinki (biała lub zielona) – działają bakteriobójczo
- węgiel aktywny – neutralizuje zapach potu, działa bakteriobójczo
- skrobia kukurydziana, ziemniaczana albo trzcinowa – absorbuje pot
- olejki etetyczne o działaniu bakteriobójczym (np. pomarańczowy, cedrowy, różany, ławendowy, rozmarynowy, szałwiowy, drzewo herbaciane)
- ekstrakt z aloesu – działa kojąco i nawilżająco
- d-panthenol – łagodzi podrażnienia
- alantoina – działa łagodząco na skórę
- naturalne olejki np. jojoba, kokosowy – działają pielęgnująco
- soda oczyszczona – działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, oczyszczająco
- puder z bambusa – zawiera krzemionkę o działaniu przecibakteryjnm
- alkohol – działa odkażająco na skórę
Naturalne antyperspiranty bez aluminium – ZALETY
✓ w znacznym stopniu organiczają wydzielanie potu i hamują namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach
✓ nie zawierają szkodliwych związków
✓pielęgnują skórę, łagodzą podrażnienia
Naturalne antyperspiranty bez aluminium – WADY
✓ słabiej chronią przed potem jak typowe antyperspiranty z solami aluminium, przez co mogą okazać się dla niektórych osób niewystarczające.
Antyperspiranty bez aluminium są dostępne zarówno w aptekach, drogeriach, jak i sklepach ze zdrową żywnością i naturalnymi kosmetykami.
<<< Zobacz także: Skuteczny domowy antyperspirant.
Helen
I właśnie dlatego akurat naturalne antyperspiranty gorzej się u mnie spisują. Sięgam po nie zimą, ale latem wole jednak te tradycyjne
Przyznam się, że nigdy skład nie był dla mnie jedynym wyznacznikiem przy zakupie tego rodzaju kosmetyków. Zawsze najważniejsza jest dla mnie skuteczność, bo plamy z potu poza salą treningową nie wyglądają dobrze.