Spuchnięte, zaczerwienione, piekące i swędzące powieki to główne objawy alergii kontaktowej zwanej też wypryskiem kontaktowym. Może wystąpić po użyciu kosmetyków kolorowych do oczu, jak tusz do rzęs, cienie do powiek, eyeliner kredka czy nawet henna do rzęs. Do tego czasem dochodzi także swędząca wysypka (małe grudki) na powiekach.
➤ Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i stosunkowo wrażliwa. Należy do najbardziej narażonych na wystąpienie alergii.
Do opracowania tego wpisu skłoniło mnie osobiste doświadczenie w tym temacie. Niedawno, bo tydzień temu doznałam silnego uczulenia powiek na nową maskarę do rzęs. Alergia jakiej doznałam po użyciu tego kosmetyku pojawiła się u mnie dwukrotnie w ostępie około 2 tygodni. Na początku sądziłam, że to może wina wietrznej pogody i ewentualnego „zapruszenia” powiek. Jednak po drugim razie skojarzyłam fakty – winowajcą okazała się paletka cieni Catrice 🙁
Dawniej miałam dość duży problem z uczuleniem na kosmetyki kolorowe do oczu. Testowałam co mi pomaga a co zaostrza tę przykrą dolegliwość. Problem swędzących, spuchniętych i sklejonych powiek jest mi zatem nie nieobcy. Postanowiłam podzielić się wami moją wiedzą na ten temat, czyli jak szybko złagodzić objawy alergii oczu, jak sobie pomóc?
▮ Jakie kosmetyki najczęściej wywołują alergiczne kontaktowe zapalenie powiek?
◆ maskara do rzęs
◆ cienie do powiek
◆ eyeliner/kredka
Czasem alergię oczu może wywołać także płyn micelarny do demakijażu oczu.
▮ Objawy alergicznego kontaktowego zapalenia powiek (nie zawsze występują wszystkie jednocześnie)
◆ silny świąd powiek
◆ opuchlizna
◆ pieczenie
◆ sklejenie powiek (rano ciężko otworzyć oczy bo są zaropiałe)
◆ zaczerwienienie spojówek
◆ ból i kłucie oczu
◆ krostki, grudki na powiekach
◆ skóra powiek i wokół oczu się łuszczy i jest mocno wysuszona, a nawet popękana.
źródło zdjęcia: mydr.com.au
▮ Co najczęściej uczula w kosmetykach kolorowych do oczu?
◆ barwniki (tlenek chromu, wodorotlenek chromu, siarczek niklu, eozyna – występuje w kosmetykach azjatyckich, w Europie wycofana)
◆ substancje zapachowe (np. eugenol, geraniol, izoeugenol)
◆ konserwanty (wiele osób uczulają parabeny, izitiazolony, pochodne formaldehydu oraz uwalniacze formaliny. Do typowych substancji wywołujących uczulenia należą: Methyparaben, Propylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Quaternium 15, Bronidox, Bronopol, Diazolidynyl Urea, Imidazolinyl Urea, Chlorhexidine, Cetylpyridunium Chloride, Germall II, Germall 115, Methyloizotiazolinon )
◆ alkohol lanolinowy oraz lanolina (lanolin alcohol, lanolin)
◆ wosk karnauba (Carnauba wax)
◆ szelak (shellac)
◆ euceryna (eucerin)
◆ kalafonia (rosin)
◆ balsam peruwiański (balsamum peruvuianum)
◆ fenyloctan rtęciowy
◆ kokamidopropylobetaina (Cocamidopropyl Betaine)
▮ Alergia oczu na kosmetyki kolorowe – DOMOWE SPOSOBY
❶ Eliminacja alergenu/ zero makijażu
Jeżeli już dojdzie do podrażnienia skóry wokół oczu, wysypki i spuchnięcia powiek, to najlepiej jest wyeliminować dany kosmetyk. Problem w tym, że czasem nie do końca wiadomo co spowodowało uczulenie czy cienie, kredka a może maskara. Jeśli nie jesteście pewne, najlepiej na kilka dni całkowicie zrezygnujcie z używania jakichkolwiek kosmetyków do oczu. Nie malujcie oczu. Skóra powiek musi dojść do siebie, bo w przeciwnym razie szybko dojdzie do nawrotu objawów. W przypadku długotrwałego kontaktu z substancją uczulającą zwykle dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego, który jest już trudniejszy w wyleczeniu.
❷ Okłady z mocnego naparu z czarnej herbaty, świetlika lekarskiego lub rumianku
Napar z mocnej herbaty dzięki zwartym w niej garbnikach działa ściągająco i przeciwzapalnie. Rumianek wykazuje działanie przeciwalergiczne, świetlik zaś przeciwzapalne i kojące (usuwa zmęczenie, ból i łzawienie oczu). Niekiedy jednak rumianek może wywoływać uczulenie, warto więc to sprawdzić wcześniej.
Na podrażnienie powiek bardzo pomaga robienie okładów kilkakrotnie w ciągu dnia. Wystarczy zalać torebkę czarnej herbaty (bez żadnych dodatków, nie może to być herbata earl grey) połową filiżanki. Zaparzyć mocny napar i stosować jeszcze ciepły (byle by nie parzył skóry) lub zimny. Należy zwilżyć waciki i kłaść je na powieki. W trakcie można też otwierać oczy. Okład zmieniać kilkakrotnie. Następny robić ze świeżej porcji naparu.
❸ Maść z witaminą A dla regeneracji skóry
Aby zregenerować łuszczącą się skórę najlepszym wyborem jest maść ochronna z witaminą A. Przetestowałam ich większość dostępnych na rynku i w moim odczuciu najlepiej działa Retimax 1500 z uwagi na najwyższą bez recepty dawkę palmitynianu retinolu (witaminy A). Maść ta genialnie regeneruję podrażnioną i swędzącą skórę, działa pomocnie w stanach zapalnych skóry. Działa ochronnie, kojąco, odżywczo i nawilżająco.To jedyny preparat, który moim zdaniem można stosować na skórę w przypadku alergii. Mowa oczywiście o preparatach bez recepty.
❹ Zieleń brylantowa (viride nitens)
Zieleń brylantowa zwana też malachitową to stary antyseptyk o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Zieleń brylantowa jest związkiem organicznym. Genialnie sprawdza się w leczeniu zapalenia spojówek. Obecnie jest niestety bardzo trudno dostępna. Ja swoją otrzymałam niegdyś od lekarki okulistki, tzw. pani „starej daty”. Aktualnie już raczej się nie stosuje tego środka, a szkoda. Jeśli jednak mielibyście dostęp do zieleni malachitowej, to polecam na noc smarować powieki tym zielonym płynem.
❺ Delikatne kosmetyki pod oczy i na powieki
Do wrażliwych alergicznych oczu świetnie sprawdza się żel ze świetlikiem, żel Aloe Holika Holika albo aloesowy sztyft Equilibra.
Podsumowanie
Powyżej podałam jedynie domowe sposoby na stany alergiczne powiek. Zwykle zaprzestanie malowania oczu, częste okłady z czarnej herbaty czy rumianku, jak również smarowanie powiek maścią z witaminą dają istotną ulgę już po 1 dniu. Najlepiej zrezygnować z makijażu oczu na kilka dni aż skóra powiek wyraźnie nie wydobrzeje. Niekiedy jednak niezbędna jest konsultacja lekarska. Alergiczne kontaktowe zapalenie powiek leczy się przeprowadzając na chorym testy płatkowe, jak również podając pacjentowi leki przeciwhistaminowe, krople typu sztuczne łzy oraz maści sterydowe. Te ostatnie należy stosować z ostrożnością i niezbyt długi okres, bowiem łatwo o poważne efekty uboczne.
Miałyście/-liście kiedykolwiek alergię oczu? Znacie jakieś skuteczne sposoby? Podzielcie się w komentarzu.
<< Zobacz także:
Soczewki kontaktowe a makijaż oczu
Zespół suchego oka, jak radzić sobie z wysuszonymi spojówkami
Helen
Ja na szczęście jeszcze nie miałam problemu z tego typu alergia ale mam koleżanki z tym problemem i podrzucę im Twoje rady 🙂
Z mojego doświadczenia zwykła czarna herbata sprawdza się genialnie na wszelkie podrażnienia, ale także na zmęczone oczy.
O kurcze, dziękuję bardzo, będę musiała spróbować bo może to pomoże. Właśnie zawsze jak się malowałam z siostrą to wyskakiwała mi ta alergia na oczach, aż nawet nie mogłam ich całych otworzyć – drażniło mnie światło. Spróbujemy coś zadziałać, może Twoje rady pomogą, dziękuję 🙂 ❤️🌞