Jakiś czas temu pisałam na temat
magnezu – pierwiastka życia. Istotnie tak właśnie jest. Magnez bowiem bierze udział aż 300 reakcjach chemicznych zachodzących w organizmie. Wiele osób cierpi na jego poważne niedobory. Dziś chciałam skupić się na szerokim zastosowaniu
chlorku magnezu. To moje niedawne odkrycie. Kilka lat temu duże wrażenie zrobił na mnie naukowy artykuł o „Zdrowotnych właściwościach chlorku magnezu” opublikowany w Nexusie
[i]. Mam na myśli ten farmaceutyczny, oznaczony CZDA – czyli czysty do analizy. Taki chlorek magnezu może być bezpiecznie stosowany zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrznie. Zawsze ciągnęło mnie do naturalnych rozwiązań.
Odkąd stosuję chlorek magnezu na te dwa sposoby, odczuwam wyraźną różnicę pod względem samopoczucia, zwiększonej odporności na stres, którego ostatnimi czasy mi niestety nie brakuje, jak również poprawy kondycji cery. O dziwo, zniknęły nękające mnie skurcze łydek i bolesne kłucie serca (nerwobóle). To sztampowe objawy niedoboru magnezu, które mam od lat, między innymi z powodu przyjmowania leków.
Chlorek magnezu pomimo, iż jest nieorganiczną solą magnezową, szybko się wchłania. Zawiera 11,8% magnezu i 88,2% chloru. Uzyskuje się go poprzez odparowywanie wody morskiej. Świetnie nadaje się do uzupełniania niedoborów magnezu szczególnie metodą transdermalną (przez skórę). Można go także przyjmować wewnętrznie, co też praktykuję.
Działanie chlorku magnezu
◈ oczyszcza organizm z toksyn
◈ działa relaksująco i uspokajająco (pomocny przy nerwicy, depresji, migrenach i bezsenności)
◈ łagodzi ból, skurcze i kontuzje mięśni oraz stawów
◈ przyspiesza gojenie ran i podrażnień (działa antyseptycznie i przeciwzapalnie)
◈ pomocny w leczeniu trądziku, grzybicy i łuszczycy
◈ pomocny w leczeniu choroby Parkinsona, Alzcheimera, SM i epilepsji
◈ łagodzi bóle reumatyczne
◈ zapobiega nowotworom
◈ obniża ciśnienie
Jak przyjmować chlorek magnezu?
Zanim przystąpimy do działania, wpierw powinniśmy zakupić chlorek magnezu sześciowodny (MgCl2 x 6 H2O) tzw. farmaceutyczny, czysty do analizy (CZDA). Oznacza to, iż produkt taki jest wolny od metali ciężkich. Jeden kilogram chlorku magnezu czystego do analizy kosztuje ok. 12 zł. Chlorek magnezu farmaceutyczny może być przyjmowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Duże opakowanie starczy nam na długi czas.
✱ Zastosowanie WEWNĘTRZNE CHLORKU MAGNEZU
Chlorek magnezu możemy przyjmować na dwa sposoby: poprzez zrobienie roztworu Delbeta lub biorąc na łyżeczce, rozpuszczonego w niewielkiej ilości soku lub napoju. Poniżej wyjaśnię, dlaczego wolę tę drugą metodę. Na początku przyjmowania chlorku magnezu może wystąpić rozrzedzenie stolca. Jest to normalne zjawisko. Nie ma się czego obawiać.
Roztwór Delbeta – odmierzamy
33,3g chlorku magnezu i rozpuszczamy w
1 l przegotowanej ostudzonej wody. Następnie przelewamy roztwór do szklanej butelki. Przechowujemy w lodówce. Przez pierwsze 3 dni należy pić na czczo po 50 ml roztworu, a następnie po 100 ml. W stanach chorobowych w pierwszym tygodniu zaleca się pić 3x100ml, w drugim 2×100 ml, w kolejnych tygodniach zaś raz dziennie po 100 ml.
Minusem tego roztworu jest specyficzny, słono-gorzki smak chlorku magnezu. Poza tym trzeba dysponować wagą elektroniczną. Zdecydowanie wolę przyjmować chlorek magnezu rozpuszczonego w niewielkiej ilości soku lub napoju. Wówczas nie czuć jego nieprzyjemnego smaku. Zaleca się przyjmować 1/3 łyżeczki 2-3 x dziennie. Z czasem możemy zwiększyć dawkę do ½ łyżeczki. Przy przyjmowaniu 2 x dziennie daje nam to 600 mg magnezu. To nieco więcej niż rekomendowana dzienna dawka magnezu, która wynosi 360 – 410 mg. Autorzy przytoczonego przeze mnie artykułu podają, iż w przypadku chorób czy też długotrwałego stresu zalecana jest dawka nawet 1000 mg magnezu dziennie. Korzystne jest przyjmowanie przynajmniej jednej dawki magnezu wieczorem.
✱ Zastosowanie ZEWNĘTRZNE CHLORKU MAGNEZU
Chlorek magnezu doskonale wchłania się przez skórę. Możemy stosować do wyboru: oliwę magnezową, kąpiele magnezowe, moczenie stóp oraz jako naturalny dezodorant.
Chlorek magnezu działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Kąpiel magnezowa może jednak lekko wysuszać skórę i u osób o wrażliwej skórze wywoływać uczucie pieczenia.
Oliwa magnezowa – to nic innego jak roztwór chlorku magnezu i wody (daję mineralną ale może być też przegotowana albo destylowana) w stosunku 1:2 albo z czasem 1:1 (jak skóra się przyzwyczai). przygotowuję ją na bieżąco z małej proporcji. Oliwa magnezowa nie jest olejem ale ma charakterystyczny, tłustawy poślizg i działa trochę właśnie jak olejek/oliwka. Ma ona szerokie zastosowanie do masaży i nacierania wybranych partii ciała. Lubię smarować nią łydki i stopy.
Oliwa magnezowa sprawdza się zarówno przy bólach mięśni i stawów, zakwasach, skurczach łydek, jak przy pielęgnacji skóry. Osobiście przypadła mi do gustu jako tonik do twarzy. Niestety trochę szczypie. Ale na szczęście uczucie to po pewnym czasie mija. Poza tym po wchłonięciu „toniku magnezowego” nakładam olejek lub krem. Oliwa magnezowa wyraźnie poprawia stan cery. Jest pomocna w leczeniu trądziku i w stanach zapalnych skóry.
Oliwę magnezową możemy wykorzystać też jako…naturalny dezodorant. W tym przypadku polecałabym jednak zrobić mocniejszy roztwór 1:1. Można wzbogacić go ewentualnie paroma kroplami wybranego olejku eterycznego np. cytrynowego lub grejpfrutowego. Roztwór najlepiej przelać do buteleczki z atomizerem i 3 razy psiknąć pod każdą pachę lub nacierać pachy nasączonym wacikiem. Dezodorant ten w moim przypadku jest akurat zbyt słaby ale być może u osób nie potrzebujących zbyt mocniej ochrony sprawdzi się należycie. Gorąco polecam ten skuteczny domowy antyperspirant. Wciąż do niego wracam.
Kąpiele magnezowe – doskonale relaksują. Minusem może być odczuwanie przez osoby wrażliwe szczypania, które na szczęście z czasem mija. Po kąpieli warto zastosować krem lub olejek, gdyż chlorek magnezu może wysuszać skórę.
Kąpiel w wannie – na wannę ciepłej wody należy wsypać 2 szklanki chlorku magnezu. Kąpiel powinna trwać 30 minut. Nie wolno używać mydeł. Powinniśmy wcześniej się umyć. Po kąpieli należy opłukać ciało wodą. Można odczuwać lekkie pieczenie. Warto zastosować później balsam do ciała lub olejek.
Moczenie stóp – to świetny sposób na relaks stóp. Do miski z ciepłą wodą należy dodać 2 łyżki chlorku magnezu, mieszamy. Moczymy stopy przez 30 minut. Na koniec należy opłukać stopy letnią wodą. Nie używać mydła.
Przeciwwskazania: osoby cierpiące na niewydolność nerek, miastenię (choroba Erba-Goldflama) oraz mające bardzo niskie ciśnienie krwi nie powinny na własną rękę uzupełniać niedoborów magnezu. Należy wówczas zasięgnąć porady lekarza.
Co sądzicie o kąpielach magnezowych? przyjmowaliście kiedyś wewnętrznie chlorek magnezu CZDA?
Helen
[i] Nexus nr1 (63) Styczeń-Luty 2009, art. pt. Zdrowotne właściwości chlorku magnezu (Barbara Bourke, Walter Last)
Świetny wpis! Przyjmuję magnez regularnie. Nie wiedziałam o tak szerokim zastosowaniu chlorku magnezu, szczególnie na skórę. Z chęcią bym wypróbowała oliwę magnezową. Pozdrawiam:)
Znam oliwę magnezową, jest bardzo dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów magnezu.
Ciekawy wpis:) Widzę, że taki magnez wychodzi bardzo korzystnie cenowo w porównaniu z typowymi tabletkami.
To prawda 🙂
Zaciekawiłaś mnie tym naturalnym dezodorantem, ciekawe jakby się u mnie sprawdził 🙂 Nie wiedziałam, że magnez pełnić jednocześnie funkcję dezodorantu.
Chlorek magnezu działa antyseptycznie oraz przeciwzapalnie 🙂
Druga metoda z pewnością bardziej by mi przypadła do gustu 🙂
nigdy nie probowałem
Na pewno jest to bardzo dobre. Przydałoby mi się, zwłaszcza do zmniejszenia stresu…
ja przyjmuję magnez wyłącznie od czasu do czasu w tabletkach, w sumie nawet nie wiedziałam, że są na rynku takie różne specyfiki 🙂 fajna sprawa, muszę zgłębić temat koniecznie na różne schorzenia.
Nie stosowałam nigdy chlorku magnezu, a teraz dzięki Tobie dowiedziałam się tylu nowych rzeczy o nim:)
A czy karmiąc piersią mogę zastosować te przepisy na sobie?
To tylko magnez, więc nie widzę przeciwwskazań. Podałam we wpisie przeciwwskazania, w jakich przypadkach należy zachować ostrożność.
Pytanie 'niedouczonej’ ! 88 % Chloru ? Czy jest to jakiś ”inny” chlor, bezpieczny ???
Chlor jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Reguluje m in. gospodarkę wodno-elektrolitową, odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową, bierze udział w metabolizmie glukozy, transporcie białka oraz w produkcji kwasu solnego w żołądku, aktywuje enzymy trawienne śliny. Wspomaga też usuwanie toksycznych produktów przemiany materii ,a także wspomaga przyswajanie witaminy B12.