Mdłości i towarzyszące im często wymioty, są zazwyczaj pierwszymi objawami ciąży. Bywają bardzo dokuczliwe, lecz są całkowicie naturalne. Nudności pojawiają się zwykle między 3-4. tygodniem a 12-14. tygodniem ciąży. Blisko 50 % kobiet cierpi na nudności podczas ciąży. Nie ma zatem powodów do obaw. Potem zazwyczaj ustępują, choć u niektórych pań mdłości mogą utrzymywać się przez cały okres ciąży. Nudności dopadają ciężarne najczęściej z rana, stąd popularne określenie „poranne mdłości”. Często towarzyszą kobietom też w ciągu dnia. Mogą pojawić się pod wpływem zapachu lub wskutek stresu. Mdłości potrafią odebrać przyszłym matkom radość z odmiennego stanu. Problem może stanowić zjedzenie posiłku. Co robić?
Dlaczego w ciąży pojawiają się nudności?
Nudności ciążowe są związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie przyszłej matki. Na początku ciąży wzrasta niektórych hormonów, m in. progesteronu, gonadotropiny komsówkowej (HCG) i estrogenów. Stąd przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Za jedną z przyczyn mdłości ciążowych upatruje się również stres, a także czynniki psychologiczne.
Jak poradzić sobie z nudnościami w ciąży?
Nudności w ciąży możemy w znacznym stopniu złagodzić a nawet zniwelować. Jest na tę dolegliwość kilka skutecznych sposobów. Istotne jest, aby pić często, lecz niewielkie ilości wody, herbatki ziołowej lub bulionu. Posiłki również powinny być częste (co 2-3 godziny), lecz niewielkie i lekkostrawne. Należy unikać tłustych i pikantnych potraw. Jeśli z samego rana leżąc jeszcze w łóżku jest ci niedobrze, poproś domownika o zaparzenie ziołowej herbatki np. imbiru czy mięty. Nie wstawaj gwałtownie z łóżka. Jeśli nie masz apetytu, przegryź sucharka, herbatnika, wafla ryżowego, zjedz kilka migdałów, jabłko, banana lub garść suszonych owoców. Ważne jest również abyś się wysypiała. Zmęczenie i niedobór snu tylko nasila nudności i wymioty.
►IMBIR (Zingiber officinale)
Imbir to najskuteczniejszy i jednocześnie bezpieczny naturalny środek przeciw nudnościom i wymiotom o różnej przyczynie (m in. wskutek przejedzenia, zatrucia, kaca, migreny, choroby lokomocyjnej, narkozy czy po chemioterapii). Stosuje się go także w chorobie lokomocyjnej. Imbir jest od wieków stosowany w medycynie azjatyckiej. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i rozgrzewająco. Imbir wzmacnia odporność, rozgrzewa oraz poprawia trawienie. Imbir w zalecanych dawkach (do 1 g dziennie) jest uznawany za bezpieczny dla kobiet ciężarnych. Można stosować go jednak przy prawidłowym przebiegu ciąży. W innych wypadkach należy skonsultować się lekarzem.
Jak stosować imbir na nudności w ciąży ?
➀ napar lub odwar. Wystarczy zalać wrzątkiem około 2,5-centymetrowy kawałek imbiru (pokrojony na plasterki) i zaparzać 10 minut. Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance naparu. Niektóre źródła też podają picie odwaru z imbiru. Korzeń imbiru gotuje się przez 10 minut, po czym przecedza.
➁ jak przyprawa do potraw (świeży korzeń lub imbir sproszkowany)
➂ kapsułki (nie powinno się przekraczać dawki 1000mg dziennie). Warto skonsultować przyjmowanie kapsułek z lekarzem.
➃ imbir kandyzowany – do żucia (zawiera jednak cukier)
➄ cukierki imbirowe.
►RUMIANEK POSPOLITY (Matricaria recutita)
► MIĘTA PIEPRZOWA (Mentha piperita)
Napar z mięty łagodzi mdłości, działa przeciwskurczowo. Można pić 3 szklanki dziennie. Skuteczna w łagodzeniu mdłości jest również mieszanka ziół: mięty, rumianku i kocimiętki albo ssanie dropsów miętowych.
►MELISA LEKARSKA (Melissa angustifolia)
Melisa nie tylko łagodzi mdłości ale również uspokaja i poprawia samopoczucie. Można pić 3-4 szklanki naparu dziennie.
►MIGDAŁY
Migdały słyną z tego, że dobrze łagodzą objawy nudności zwłaszcza u kobiet w ciąży. Poza tym są bogatym źródłem kwasów omega-6, witaminy E, witamin z grupy B, kwasu foliowego, magnezu, potasu, wapnia, miedzi i manganu. Warto nosić ze sobą paczkę migdałów i zjadać po kilka jednorazowo.
►WDYCHANIE OLEJKU LAWENDOWEGO
Przyjemny zapach lawendy działa nie tylko kojąco na układ nerwowy (uspokaja) ale też łagodzi mdłości. Olejek lawendowy można wdychać, dodawać do kąpieli albo zrobić masaż ciała.
►SSANIE KOSTEK LODU
To jedna z nietypowych metod na mdłości, dla niektórych kobiet dosyć skuteczna. Zamiast kostek z lodem, można zamrozić ziołową herbatkę np. z mięty, melisy albo rumianku, używając woreczka do lodu.
►SCHŁODZONA WODA MINERALNA
Wielu kobietom pomaga picie zimnej wody zwłaszcza tej gazowanej, choć jak wiadomo zdrowsza jest niegazowana. Można dodać plasterek cytryny.
►KIEŁKI PSZENICY
Kiełki pszenicy potrafią okazać się pomocne przy porannych mdłościach. Można je jeść na surowo, podduszone zarówno solo, do warzyw, jak do mleka i deserów (po zmieleniu). Kiełki pszenicy są bogatym źródłem witaminy A, z grupy B, C, E, błonnika oraz minerałów (żelazo, magnez, wapń, potas, fosfor, selen, jod, krzem, molibden, cynk, miedź).
►OCET JABŁKOWY
Ocet jabłkowy docenia wiele kobiet ciężarnych. Można go dodawać do wody mineralnej (1-2 łyżeczki na ½ szklanki). Jeśli taka mieszanka jest mało smaczna, można wzbogacić ją 1-2 łyżeczkami miodu. Octu nie powinny pić osoby cierpiące na wrzody żołądka.
►AKUPRESURA
Uciskanie odpowiednich punktów na ciele (receptorów) jest pomocne w łagodzeniu wielu dolegliwości. Punktem, który złagodzi uczucie mdłości jest P-6, znajdujący się szerokości 3 palców od nadgarstka. Uciskając go poczujesz dwa ścięgna. Punkt ten należy pulsacyjnie uciskać przez 2-3 minuty. Potem zmieniamy dłoń. Takie uciski powinno się wykonywać kilka razy w ciągu dnia, najlepiej przed każdym posiłkiem oraz przed snem. W aptece można kupić specjalne opaski akupresurowe Sea Band. Są pomocne także w chorobie lokomocyjnej. Nosi się je na jednej lub obu rękach.
►WODA Z RYŻU
►WODA KOKOSOWA
Woda kokosowa łagodzi nudności i zgagę. Działa odżywczo (zawiera sporo składników mineralnych m in. potas, magnez i wapń) oraz kwas laurynowy o działaniu antybakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym. Woda kokosowa usuwa zmęczenie i dobrze gasi pragnienie. Zapobiega też odwodnieniu (naturalny izotonik). Specjaliści zalecają picie wody kokosowej zwłaszcza w I trymestrze ciąży.
►ZMIELONE NASIONA KMINKU
Kminek ma co prawda intensywny smak i zapach ale podobno skutecznie łagodzi nudności. Należy zjeść ½ łyżeczki zmielonych nasion i popić wodą.
►WITAMINA B6
Jakie wy znacie sposoby na nudności, nie tylko w ciąży? Macie jakieś sprawdzone sposoby?
Helen
Bibliografia:
101 Praktycznych Porad, Zioła lecznicze, Warszawa 2000, s. 63.
Marosi, Apteka dobrego samopoczucia, Ziołolecznictwo dla kobiet, Kraków 2009, s.77-78.Księga Zdrowia Ziołowa Apteka, Poznań, 1991.
Jean Carper, Cudowne kuracje, Warszawa 2001, s.165-174.
https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/
https://zdrowie.parenting.pl/sposoby-na-mdlosci-w-ciazy
To już na szczęście za mną i to wiele lat temu. Nie miałam nudności i czułam się rewelacyjnie 🙂
To dobrze 🙂
Zachowam te porady na przyszłość. Na pewno nie skuszę się na imbir, bo mój przełyk ewidentnie go nie lubi…
Imbir jest niezastąpiony, przynajmniej mi pomaga jak należy 😀 Ale czasem nic nie jest skuteczne gdy ma się w ciąży super węch i wszystko mdli 😛 haha 🙂
Wrócę tu, gdy dotknie mnie ten problem 🙂
Mam nadzieję, że nie dotknie za bardzo 🙂
Mnie na szczęście nudności nie dawały się we znaki jakoś solidnie – może ze 3-4 dni mi dały popalić, ale obyło się bez wielkich sensacji.
Ale za to zgaga mnie wykańczała…
Niektóre ciężarne mają z nią niestety duży problem: (
Coś dla mnie super, popijam ostatnio herbatkę z plasterkiem świeżego imbiru 🙂 W migdały też się zaopatrzyłam 🙂
Cieszę się 🙂