Podczas użytkowania soczewek czasem dochodzi do wystąpienia podrażnień. Do najczęstszych należą: suchość oczu, zaczerwienie spojówek, uczucie kłucia czy piasku pod powiekami, czasem również widzenie jak przez mgłę lub ból gałek ocznych spowodowany najczęściej wielogodzinnym noszeniem szkieł kontaktowych. Soczewki noszę od 8 lat i nieraz potrafiłam odczuwać dyskomfort z nimi związany. Lata praktyki nauczyły mnie jak maksymalnie łagodzić, a najlepiej w ogóle nie dopuszczać do podrażnień w trakcie ich noszenia. Użytkowanie soczewek kontaktowych powinno być przecież przyjemnością i wygodą.
Soczewki kontaktowe są dla mnie nie tylko wygodną metodą korekcji wady wzroku (nie podobam się sobie w okularach) ale i spełnieniem marzeń o komforcie widzenia bez okularów, pomimo astygmatyzmu. Kilka lat temu musiałam na pewien jakiś czas musiałam zrezygnować z ich noszenia z uwagi na stany alergiczne oczu. Gdy wszystko powróciło do normy, z wielką tęsknotą ponownie założyłam soczewki. Oczywiście okulary noszę nadal ale tylko wtedy, kiedy przebywam w domu.
▌Czy alergicy mogą nosić soczewki kontaktowe?
Zdania wśród lekarzy są podzielone. Na pewno zdecyduje o tym lekarz okulista podczas badania. Jedni uważają, iż w trakcie nasilenia alergii powinno się zaprzestać stosowania soczewek z uwagi na zmniejszenie ewentualnego ryzyka dodatkowych podrażnień. Drudzy twierdzą zaś, że soczewki mogą zadziałać jak bariera dla alergenów z zewnątrz. Moim zdaniem kluczowe znaczenie ma tutaj stopień nasilenia alergii.
▌Soczewki kontaktowe – jak łagodzić podrażnienia oczu?
❶ Wybieraj soczewki specjalnie przeznaczone do alergików
Są wykonane z delikatnych materiałów o wysokim współczynniku przepuszczalności tlenu. Ryzyko podrażnień staje wówczas się znacznie mniejsze. Na rynku można bez problemu dostać soczewki przeznaczone specjalnie dla alergików oraz osób o wrażliwych oczach. W celu zminimalizowania podrażnień zaleca się takim osobom soczewki jednodniowe, które nie wymagają pielęgnacji, tylko wyrzuca się je całym dniu noszenia. Są wygodne w użytkowaniu, a przede wszystkim najbardziej higieniczne spośród soczewek. Nie trzeba stosować do nich zarówno pudełeczka, jaki płynu.
Nawet osoby o wrażliwych oczach, posiadające dodatkowo astygmatyzm jak ja, mogą wybrać soczewki toryczne jednodniowe, zamiast dwutygodniowych, czy miesięcznych. Jeśli jednak wolisz soczewki dwutygodniowe bądź miesięczne, używaj regularnie kropli nawilżających bez konserwantów, które załagodzą w znacznym stopniu uczucie dyskomfortu.
❷ Wybieraj płyny przeznaczone do oczu wrażliwych
Płyny do soczewek dla alergików są często pozbawione konserwantów, w przeciwieństwie do tych tradycyjnych lub nie zawierają przynajmniej chlorheksydyny i thimerosalu, jak np. płyn ReNu MPS Baush&Lomb. Ryzyko reakcji alergicznej spada wtedy prawie do zera. Taki preparat po 6 godzinach zmienia się w roztwór soli fizjologicznej, jak w przypadku płynu Eyeye MonoSept.
Płyny do soczewek dla alergików zawierają też dodatkowo substancje łagodzące, poprawiające komfort widzenia (płyn Eyeye I-Maxx), jak dexepanthenol, hialuronian (substancja pochodzenia naturalnego, która działa nawilżająco, zapobiegając wysuszeniu zarówno soczewki, jak i oka) czy karnozyna, która przeciwdziała szkodliwemu wpływowi wolnych rodników, wspomagając mechanizmy obronne rogówki.
❸ Stosuj krople nawilżające do oczu typu „sztuczne łzy” (bez konserwantów)
Nawilżające krople do oczu zawierają zwykle hialuronian sodu – naturalny składnik łez, chlorek sodu lub dexepanthenol (prowitamina B5). Są świetnym rozwiązaniem szczególnie dla osób o wrażliwych, podatnych na wysuszanie oczach. Najlepiej wybierać krople bez konserwantów. Można stosować je długotrwale bez obawy o efekty uboczne. Posiadają opatentowane mechanizmy pompy, dzięki której preparat ten nie wymaga użycia środków konserwujących przynosząc ulgę zmęczonym oczom.
Nawilżające krople typu „sztuczne łzy” likwidują uczucie suchości – zespół suchego oka, działają też kojąco na narząd wzroku. Mogą być używane zarówno pod soczewki podczas ich zakładania, jak i na soczewki, w ciągu dnia, kiedy tylko czujesz taką potrzebę. Osobiście przetestowałam na sobie wiele różnych preparatów i z czystym sumieniem mogę polecić krople Hyal-Drop Multi, Hylo-Comod, Hyabak.
❹ Nie przekraczaj zalecanego czasu noszenia soczewek zarówno w ciągu dnia, jak i terminu ich przydatności.
Jeśli przebywasz cały większość dnia poza domem, warto zaopatrzyć się w krople oczu. Mogą być używane zarówno do zakrapiania pod, jak i na soczewki. Po przyjściu do domu, gdy tylko zaczynasz odczuwać jakikolwiek dyskomfort, zdejmij soczewki na rzecz okularów.
Nie należy wydłużać określonego czasu przydatności soczewek przez producenta. Jeśli dla przykładu są to soczewki dwutygodniowe – po tym czasie, bez względu na to, ile razy założyliśmy, bezwzględnie należy je wyrzucić do kosza.
<< Zobacz też: Jak zakładać i zdejmować soczewki?
Helen
Osobiście nie używam soczewek 🙂
Ja nie noszę soczewek ale przydatny post dla innych ;))
Kiedyś bardzo chciałam soczewki ale lekarz odradził mi ich stosowanie ze względu na moją rozległą alergię pyłkową. Stwierdził, że moje oczy w soczewkach wytrzymają góra dwie godziny, a później będą się oczy męczyć, swędzieć, staną się zaczerwienione i podrażnione…
na szczęscie nie potrzebuję
Też wolałabym nie mieć wady wzroku;)
Alergia to poważna sprawa, lepiej nie ryzykować:)
Oj tak…. moje testy alergiczne wyszły bardzo bardzo negatywnie, uczulona jestem w zasadzie na wszystkie możliwe alergeny jakie są w powietrzu, nie wspominając o pokarmach typu jajko, kakao, cytrusy… oj mam się ja z tą alergią, oj mam….
No to współczuję Kochana:)
Nie mam pojęcia, to nie są standardowe soczewki. One chyba nie są dobre dla oczu.
A jak ktoś nosi circle lenses powiększające oko, chyba je się znacznie krócej trzyma nie? 🙁
Bardzo przydatny post 😉
Ja swoją "przygodę" z soczewkami rozpoczęłam trochę ponad miesiąc temu, chociaż nosiłam się z zamiarem ich dopasowania od początku jak tylko okazało się że mam wadę wzroku – ponad rok temu (trafilam na okropną okulistkę, która stwierdziła że najpierw okulary, później soczewki….skończyło się na tym, że okulary nosiłam jakieś pół roku, a na kolejnej wizycie się nie pojawiłam). Do dobrania soczewek "zmusił" mnie kurs na prawo jazdy – jednak w soczewkach znacznie wygodniej się jeździ niż w okularach i nie żałuję, powinnam w zasadzie zrobić tak od razu żeby nie psuć sobie wzroku. Pozdrawiam 🙂
Od zawsze chciałam nosić okualry… no i doczekałam się. Teraz chętnie w soczewki bym wskoczyła – szczególnie latem, w masakryczne upały!
Swoją drogą, bardzo Ci pasują okulary:)
zawsze sceptycznie podchodziłam do sztucznych łez, jednak gdy raz je wypróbowałam to zmieniłam zdanie, wspaniale nawilżają oko.
Ja stosuję na podrażnione oczy starazolin niebieski – jest super nawilżający i super łagodzący. I działa przez długi czas. A do tego można go stosować z soczewkami
U mnie też jednak najlepiej sprawdza się niebieski starazolin. Dodatkowo ostatnio zaczęłam trochę zmieniać dietę i ogólnie lepiej się czuję.
Odkąd noszę soczewki, zawsze wybieram te najbardziej nawilżające. Kiedyś jakoś dziwnie mi się osunęła na oku i je podrażniła, to był jeden z pierwszych dni noszenia, więc się nie przyzwyczaiłam jeszcze. Krople super nawilżające, jak Starazolin, od razu pomogło.