Cera trądzikowa jest cerą tłustą, widoczne są na niej rozszerzone pory, grudki zaskórniki, krostki i wągry. Jest najczęściej zgrubiała, słabo ukrwiona oraz zazwyczaj przybiera szarożółty kolor.Trądzik należy do najbardziej powszechnych schorzeń skórnych. Schorzenie to dotyka aż 85 % nastolatek ale czasem osoby w wieku dojrzałym. Trądzik umiejscawia się najczęściej na twarzy, szyi, plecach oraz klatce piersiowej.
Przyczyn występowania trądziku jest kilka; mogą to być zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne, zaburzenia układu trawiennego lub tarczycy, przewlekły stres, palenie papierosów i błędy w pielęgnacji cery. Trądzik cechuje wielopostaciowość, obok zaskórników występują grudki i krosty.
Trądzik powstaje w skutek zwiększonej produkcji łoju z powodu nadmiaru męskich hormonów – androgenów. Łój gromadzi się w gruczole łojowym, który łatwo się zapycha – tak tworzą się pryszcze i zaskórniki. W normalnej sytuacji łój swobodnie wypływa z gruczołów łojowych na powierzchnię skóry. Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej polega na jej skrupulatnym oczyszczaniu za pomocą delikatnych żeli, pianek. Cera trądzikowa jest zazwyczaj tłusta, dobrze będzie reagować na mydło. Należy jednak unikać preparatów kosmetycznych na bazie alkoholu, gdyż oprócz wysuszenia skóry nasili produkcję łoju. Na dzień przy cerze trądzikowej należy się stosować krem o działaniu matującym i antybakteryjnym, na noc zaś krem regulujący pracę gruczołów łojowych. W składzie preparatów kosmetycznych dla cery trądzikowej powinny znaleźć się: nagietek, dziurawiec, szałwia, krwawnik, bratek, żywokost lekarski i cynk. Regularnie, najlepiej raz w tygodniu zaleca się peeling oraz maseczkę oczyszczającą na bazie glinki zielonej. Do makijażu należy wybierać lekkie beztłuszczowe podkłady o działaniu antybakteryjnym i matującym. Należy unikać ciężkich mocno kryjących podkładów na rzecz tych beztłuszczowych (oil free).
Helen