Manicure hybrydowy, czyli tzw. hybrydy od kilku lat święci prawdziwy triumf. Wyparł on klasyczny mani przy użyciu tradycyjnych lakierów do paznokci. Ogromna popularność paznokci hybrydowych wzięła się między innymi z ich nienagannej trwałości przez kilka tygodni oraz naturalnego wyglądu. A przecież każda z nas pragnie mieć piękne i zadbane paznokcie… Manicure hybrydowy spełnia te wymagania.
Manicure hybrydowy cudownie lśni. Mnogość kolorów i wzorków pozwala cieszyć się nienagannym wyglądem paznokci do około 3 tygodni. Paznokcie hybrydowe są twarde niczym skała, a my możemy spokojnie wykonywać prace domowe bez obaw przed odpryśnięciem lakieru. Stąd tak duża popularność hybryd.
MANICURE HYBRYDOWY – CO TO TAKIEGO?
Manicure hybrydowy wykonuje się naturalnej płytce lub na tipsie. W stosunku do paznokci żelowych czy akrylowych jest on mniej trwały, choć i tak wynik ten jest bardzo zadowalający. Lakier hybrydowy nakłada się na wcześniej zmatowione paznokcie przy użyciu bloczka polerskiego. Najpierw aplikuje się bazę, a następnie lakier hybrydowy. Następnie pomalowane paznokcie utrwala się przy pomocy lampy UV, LED albo CCFL. Salony kosmetyczne stosują również metody combo. Łączy się manicure akrylowy z hybrydą lub manicure żelowy z hybrydą.
Po 3 tygodniach z racji widocznie odrastających paznokci, hybrydy usuwa się w salonie kosmetycznym, by móc zrobić nowy manicure. Niestety nie da się usunąć lakieru hybrydowego przy użyciu zwykłego zmywacza. Do tego celu stosuje się śmierdzący i drażniący aceton. Każdy paznokieć zawija się osobno, po czym wacik nasączony acetonem i owiją na parę minut folią aluminiową.
źródło zdjęcia: pixabay.com
▌Prawidłowo wykonany manicure hybrydowy jest trwały i lśniący. Paznokcie pomimo prac domowych pozostają w nienagannym stanie. Nie ma mowy o odpryskach czy uszkodzeniach. Paznokcie zrobione metodą hybrydową zachowują piękny wygląd do momentu odrostu płytki paznokciowej. Jeśli staje się on wyraźnie widoczny, to znak że należy usunąć lakier.
HYBRYDY – DLA KOGO?
Manicure hybrydowy nie jest polecany paniom mającym kruche, słabe i zniszczone paznokcie, gdyż mogą je dodatkowo osłabiać, zwłaszcza jeśli jest wykonywany przez dłuższy czas. Paznokcie akrylowe i żelowe uznaje się za najtrwalsze i je właśnie zaleca się kobietom mających słabe i kruche paznokcie.
źródło zdjęcia:imfashionable.net
MANICURE HYBRYDOWY – CZY NISZCZY PAZNOKCIE?
Często panie robią sobie manicure hybrydowy, aby zatuszować swoje kruche i rozdwajające się paznokcie. Większość kobiet ceni sobie hybrydy jako trwałą i bezpieczną metodę stylizacji paznokci. Jednakże zwłaszcza długotrwałe stosowanie oraz nieumiejętne i usuwanie hybryd, dodatkowo regularny kontakt z acetonem może prowadzić do osłabienia a nawet zniszczenia paznokci.
Wówczas należy zrobić najlepiej kilkumiesięczną przerwę w stylizacji paznokci, celem ich zregenerowania. Warto wówczas sięgnąć po preparaty wzmacniające paznokcie zarówno odżywki, suplementy, jak i wcieranie naturalnych olejków w paznokcie oraz w otaczające je skórki.
Kosmetyczka odłuszcza paznokcie i przy pomocy specjalnego pilnika matowi płytkę paznokciową. Jeśli zrobi to nieumiejętnie, płytka może zostać uszkodzona i wszelkie substancje chemiczne bardzo łatwo w nią mogą wnikać. Prowadzi to do uszkodzeń i osłabienia paznokci.
źródło zdjęcia: youarefashionable.co.uk
MANICURE HYBRYDOWY – CZY JEST SZKODLIWY DLA ZDROWIA?
Istnieje pewna hipoteza, że lampy UV stosowane do utrwalania hybryd mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Emitowane przez nie promieniowanie UVA tzw. ultrafiolet działa rakotwórczo. W wyniku działania tych promieni skóra dłoni ulega szybszemu starzeniu. Mogą też pojawić się na niej przebarwienia. Promieniowanie ultrafioletowe niszczy DNA, kolagen i elastynę.
Wzrasta także ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego – czerniaka podpaznokciowego. Chory paznokieć ma nierówne ciemne zabarwienie. Odczuwa się wówczas także wzrost ciepłoty chorego miejsca. Ten rodzaj raka występuje w Polsce na szczęście niezmiernie rzadko, bo stanowi poniżej 1% wszystkich diagnozowanych czerniaków. Jeśli już mamy korzystać z lamp UV, to lepiej jest wybierać lampy ledowe o krótkim okresie naświetlania (30 sekund).
▌Nie ma co prawda ma jednoznacznych dowodów na to, iż lampy UV stosowane do utwardzania manicure hybrydowego wywołują raka, jednakże same promieniowanie ultrafioletowe UVA owszem.
Warto też dodać, że manicure hybrydowy zawiera formaldehyd, bardzo szkodliwy trujący gaz, który u niektórych osób co prawda może utwardzać paznokcie, zaś u innych je skutecznie niszczyć, prowadząc do onycholizy.
<<< Zobacz także: Cała prawda o formaldehydzie w odżywkach i lakierach do paznokci.
▌Hybrydy można wykonywać zarówno w salonie kosmetycznym (koszt to około 80-100 zł w zależności od wielkości miasta), jak i w zaciszu domowym. Należy się kupić jednorazowo tzw. zestaw startowy wraz lampą UV i niezbędnymi przyborami. Jego koszt waha się w granicach około 100-600 zł, w zależności od jakości lampy UV.
MANICURE HYBRYDOWY – ZALETY
✵ wygląda jak zwykły lakier, z tą różnicą że jest bardzo odporny na uszkodzenia
✵ trwały (wytrzymuje około 3 tygodnie po tym czasie widoczne są odrosty)
✵ naturalny efekt
✵ pięknie lśni
✵ ogromny wybór kolorów
✵ doskonała pigmentacja
✵ dopóki nie zostanie utrwalony lampą UV, można dokonywać drobnych poprawek
✵ po utrwaleniu lampą UV można od razu wykonywać różne prace domowe bez obaw przed odciśnięciem lakieru.
✵ można go zrobić samemu w domu, pod warunkiem że kupimy niezbędny zestaw startowy.
MANICURE HYBRYDOWY – WADY
✵ jest czasochłonny, bo zajmuje około 1,5 godziny. Jeśli są dodatkowe zdobienia to zabieg się wydłuża.
✵ słabe z natury paznokcie może dodatkowo osłabiać (manicure hybrydowy zawiera formaldehyd odpowiedzialny za występowanie takich skutków ubocznych jak chociażby onycholiza.
✵ kontakt z acetonem, który negatywnie wpływa na stan paznokci i śmierdzi
✵ jeśli paznokcie mają nierówną strukturę, nie zostaną porządnie odtłuszczone i zmatowione, efekt może być mniej trwały niż powinien
✵ promieniowanie ultrafioletowe z lampy nie jest korzystne dla zdrowia, przenika przez skórę przyspieszając proces starzenia; w nadmiarze może działać rakotwórczo.
JAK DBAĆ O MANICURE HYBRYDOWY?
Aby zapobiec wysuszeniu skórek wokół paznokci oraz samych paznokci warto regularnie wcierać w dłonie naturalne olejki np. olejek rycynowy albo kokosowy. Dobra jest też maść ochronna z witaminą albo krem Nivea. Przed zabiegiem manicure hybrydowego warto posmarować dłonie kremem z wysokim filtrem lub założyć specjalne rękawiczki z wycięciami na paznokcie, które ochronią nasze dłonie przed szkodliwym promieniowaniem UVA.
<<< Zobacz także: Domowe sposoby na mocne paznokcie.
1.Trzy-fazowy olejek do paznokci SPA Semilac
2. Żel do skórek Sally Hansen
3. Kokosowa oliwka do paznokci Semilac
Podsumowanie
Paznokcie hybrydowe niewątpliwie wyglądają bardzo efektownie. To spora wygoda biorąc pod uwagę dzisiejsze tempo życia. Chcemy podołać codziennym obowiązkom i jednocześnie czuć się zadbane. Z drugiej jednak strony długotrwałe robienie hybryd może niekorzystnie wpłynąć na stan paznokci, do tego stajemy się niejako uzależnione od wizyt u kosmetyczki. Nie każdemu na dłuższą metę to odpowiada. Alternatywą jest robienie hybryd w zaciszu własnego domu.
<<< Zobacz także: Szkodliwe składniki w lakierach i odżywkach do paznokci.
Helen
Jeszcze nie miałam lakieru hybrydowego i cisgy nie umiem się przekonać. Musy że raz na czas nie zaszkodzi, ale ciągle robienie bez przerwy to dla mnie głupota
Myślę, że ciągłe robienie hybryd na dłuższą metę może osłabić paznokcie.