Pielęgnacja skóry wokół oczu jest bardzo istotna w zachowaniu młodego wyglądu twarzy. To właśnie oczy zdradzają nasz wiek. Jak w zwierciadle odbija się w nich niedosypianie, przemęczenie, zła dieta, a także błędy w pielęgnacji lub jej brak. Niestety skóra wokół oczu starzeje się najszybciej. Jest bardzo cienka, podatna na podrażnienia i opuchnięcia. Zawiera niewielką ilość włókien kolagenowych i elastylowych oraz w minimalnym stopniu gruczoły łojowe.
Wiele osób boryka się z workami, sińcami i cieniami pod oczami. Dzieje się tak wskutek słabszego krążenia krwi i limfy w tym miejscu, przez co okolice oczu są bardziej podatne na ich zastoje. Często te defekty urody dziedziczymy po przodkach albo zwyczajnie mogą pojawić się one wskutek zarwanej nocy. Czasem jednak spowodowane są spożywaniem nadmiaru soli, zbyt małej ilości wody albo też zwiastować niedomogi organizmu (problemy z nerkami, tarczycą, anemią). Na szczęście są korektory pod oczy, które w znacznym stopniu mogą zatuszować zmęczenie, cienie pod oczami czy sińce.
║KIEDY ZACZĄĆ UŻYWAĆ KREM POD OCZY?
Wiele kobiet ma z tym problem, ja również swego czasu nie wiedziałam, kiedy powinnam zacząć stosować regularnie krem pod oczy. Zaczęło się od słynnych żeli po oczy Flos Lek na bazie ekstraktu ze świetlika lekarskiego, gdy byłam na studiach. Pomagały moim przemęczonym, czasem podpuchniętym powiekom od długiego ślęczenia nad książkami czy zarwanej nocy przed sesją. Żele pod oczy używałam dobre kilka lat, aż poczułam potrzebę nieco lepszego nawilżenia delikatnej skóry wokół oczu. Jak dotąd stanęło na lekkich kremach nawilżających, choć powoli z racji przekroczenia 30-stki, rozważam wprowadzenie pielęgnacji przeciwzmarszczkowej.
Pielęgnację skóry pod oczami powinno się rozpocząć około 20 roku życia bez obaw, że ją przyzwyczaimy. Lepiej opóźniać efekty starzenia, kiedy jest jeszcze na to czas. Na początek mogą to być wspomniane żele pod oczy lub delikatne kremy nawilżające przeznaczone dla młodej skóry.
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji okolic oczu powinny być hypoalergiczne, z minimalną ilością substancji zapachowych lub ich całkowicie pozbawione. Powinny mieć to na uwadze szczególnie osoby, które noszą soczewki kontaktowe, do których i ja się zaliczam. Są nawet specjalne kosmetyki przeznaczone do oczu skierowane dla osób o wrażliwych oczach oraz stosujących soczewki (testowane oftalmologicznie).
Najlepiej gdyby krem pod oczy pozbawiony był szkodliwych konserwantów chemicznych, jak parabeny czy pochodne formaldehydu, które uczulają najczęściej, a bogaty w naturalne ekstrakty roślinne (awokado, oliwa z oliwek, olej z wiesiołka, bławatek, świetlik lekarski, rumianek). Dobrze, aby krem pod oczy zawierał filtr UV. Na rynku jest wiele preparatów kosmetycznych pod oczy dostosowanych do indywidualnych potrzeb skóry.
║TYPY KREMÓW POD OCZY
■ rozjaśniające cienie – powinny zawierać ekstrakt z kofeiny, bławatka, arniki, ogórka, rumianku oraz witaminy A i C.
■ redukujące obrzęki i opuchnięcia powiek – powinny zawierać ekstrakt z szałwii, arniki, kasztanowca i kofeiny.
■ łagodzące podrażnienia (dla alergików/osób noszących soczewki kontaktowe) – powinny zawierać substancje przeciwzapalne, jak d-panthenol, allantoina, bisabolol, nagietek, babka lancetowata, świetlik lekarski, aloes, ekstrakt z herbaty, wodę różaną czy olej lniany.
■ nawilżające – wybierane najczęściej. Powinny zawierać naturalne olejki np. z wiesiołka, masło Shea, gliceryna, olej kokosowy, jojoba, olej migdałowy, wosk pszczeli, aloes albo kwas hialuronowy.
■ przeciwzmarszczkowe (napinające, liftingujące) – powinny zawierać skwalan, kwas hialuronowy, ekstrakty z alg, soi, kolagen, kwas hialuronowy, olej arganowy oraz witaminy A (retinol) C i E.
1. Sylveco, Łagodzący krem pod oczy.
2. Vianek, Odżywczy krem pod oczy.
3. Baikal Herbals, Przeciwzmarszczkowe kolagenowe serum pod oczy.
4. Ziaja, Kozie Mleko krem pod oczy.
5. Cerkopil, Krem pod oczy i na powieki.
6. Bioliq 25+, Krem nawilżający pod oczy.
7. Avene PhysioLift, Krem pod oczy.
8. Equilibra, Arganowy krem pod oczy.
9. Resibo, Krem pod oczy.
10. Oeparol Hydrosense, Krem nawilżający pod oczy i na powieki.
║PIELĘGNACJA SKÓRY POD OCZAMI – DOMOWE SPOSOBY
Na zmęczone, podpuchnięte oczy bardzo dobrze wpływa smarowanie ich kostką lodu, kompresy z ziół o działaniu kojącym np. świetlik, nagietek, lipa czy rumianek albo okład z czarnej herbaty Aby zniwelować cienie i zmęczone oczy, warto kłaść na powieki na 10-15 minut plasterki ogórka albo ziemniaka.
║STARANNY DEMAKIJAŻ OCZU TO PODSTAWA
Pielęgnacja okolic oczu to przede wszystkim staranny demakijaż bez pocierania i tarcia, nawilżanie, a także łagodzenie podrażnień skóry pod oczami i powiek (sińce, worki, cienie). Bardzo dobre rezultaty pielęgnacyjne przynosi nawilżanie okolic oczu naturalnymi olejkami np. kokosowym, arganowym, bądź oliwką dla dzieci.
Do demakijażu oczu najlepiej sprawdzają się płyny micelarne i dwufazowe. Mleczka często sprawiają, iż oczy zachodzą mgłą. Z powodzeniem można również sięgnąć po naturalne olejki/oliwkę dla dzieci. Należy tylko pamiętać, by wpierw zwilżyć wacik najlepiej ciepłą wodą.
<< Zobacz też: Demakijaż oczu oliwką dla dzieci.
<< Zobacz też: Demakijaż oczu oliwką dla dzieci.
Na płatek kosmetyczny nakładamy niewielką ilość kosmetyku i przykładamy go na zamkniętą powiekę. Warto odczekać parę sekund aż tusz, kredka czy eyeliner całkowicie się rozpuszczą. Wówczas nie będzie potrzeby tarcia oczu. Zmywamy makijaż delikatnie wacikiem ruchem w dół. Czynność tę powtarzamy dopóki wacik nie będzie całkowicie czysty.
║JAK NAKŁADAĆ KREM POD OCZY?
Krem pod oczy nakładamy opuszkiem palca (delikatnie go wklepujemy), począwszy od wewnętrznego kącika oka dolnej powieki ku zewnętrznemu. Unikamy wprowadzania kosmetyku do oczu oraz ciągnięcia skóry czy jej pocierania. Nie zapominamy także o nawilżaniu górnej powieki. Kremy a w szczególności żele pod oczy możemy przechowywać w lodówce, wówczas dodatkowo będą pobudzały krążenie i przyjemnie chłodziły.
Jak pielęgnujecie skórę pod oczami? Kiedy waszym zdaniem warto ją rozpocząć?
<< Zobacz też: Sposoby na cienie i worki pod oczami.
Helen
Mam 23 lata i bardzo dbam o skórę pod oczami głównie stosuje lekkie kremiki nawilżające 🙂
Swietny post i bardzo przydatne wskazowki ! Nie wiedzialam, ze i ziemniak mozna przylozyc pod oczy, pytanie tylko, czy nie zabarwi skory pod oczymi, bo wiadomo, ze soki z ziemniaka pociemniaja palce, jesli obieramy je bez rekawic….. Bardzo zainteresowalas mnie rowniez zelem Flos-Lek pod oczy. Musze go koniecznie wyprobowac:)
Dziekuje Helen za polecenie i serdecznie Cie pozdrawiam:):)
Polecam Ci Elisabeth któryś z żeli Flos Lek, są tanie i świetnie koją 🙂 Moim ulubieńcem jest wersja ze świetlikiem i herbatą lub aloesem albo bławatkiem. Co do ziemniaka, to nie zauważyłam by barwił skórę, można po taki m kompresie ewentualnie przemyć skórę pod oczami wacikiem nasączonym wodą. Pozdrawiam 🙂
To się chwali 🙂 Tak trzymaj.
Przy swojej pielęgnacji twarzy również nie zapominam o okolicach oczu , lubię wykonywać masaż przy nakładaniu kremu nawilżającego 🙂
Stosuję kremy pod oczy i na powieki oraz do masażu okolic oczu NutriDermist, Kofeinowy roll-on pod oczy przeciw opuchnięciom i cieniom Garniera. Stosuję go systematycznie i pozbyłam się podpuchniętych oczu, które zdarzały mi się podczas ,,dni kobiecych,,:)
Nutri Dermist akurat nie miałam tylko ten roll-on kofeinowy 2w1 z korektorem, który nawet lubiłam:-)
Ja też za każdym razem aplikując krem pod oczy, staram się delikatnie masować tę strefę.
Chyba już czas najwyższy zacząć dbać o tą okolicę ciała 😀
Mam 21 lat i praktycznie od roku/dwóch lat wprowadziłam pielęgnację skóry wokół oczu. Muszę przyznać, że czasem czytam jak dziewczyny w wieku 25 lat piszą, że jeszcze nic pod oczy nie używają 😀 Ja bym tak nie mogła xD
Mam o 10 więcej 🙂 i zaczynałam gdzieś pielęgnację będąc w Twoim wieku, teraz po latach myślę, że dobrze zrobiłam, bo skórę pod oczami mam dobrym stanie:-)
Myślę, że o skórę wokół oczu powinno się dbać już po 20 roku życia, ale nawilżanie przyda się już wcześniej 🙂 A kremy przeciwzmarszczkowe – wtedy kiedy pojawią się pierwsze zmarszczki.Ja mam kremik dwufazowy z Avon o którym ostatnio pisałam 🙂
Pozdrawiam :))
właśnie na taki post czekałam 🙂
Ja również dbam o okolice oczu, mam teraz świetne serum kolagenowe Natural Coallagen Inventia i już niedługo opublikuję o nim recenzje 🙂
Brzmi ciekawie to Twoje serum, fajnie, że zawiera kolagen.
Bardzo mi miło:-)
A ja dość późno zaczęłam dbać o okolicę wokół oczu. Niestety nabawiłam się licznych zmarszczek ale trudno… niestety moje oczy nie tolerują żadnych kosmetyków wokół siebie, żadnych świetlików ani aloesu a tym bardziej babki lancetowatej…. 🙁 jednak od jakiegoś miesiąca używam eliksiru winogronowego z BU i.. odpukać moje okolice oczu tolerują ten kosmetyk z czego bardzo się cieszę 🙂
Ja stosuje Oeparol (ten niebieski). Chwale go sobie!
Też go bardzo lubię, to jeden z moim ulubionych kremów pod oczy:-)
Od niedawna stosuję krem pod oczy. Ta okolica strasznie mi się przesuszyła, więc musiałam coś z tym zrobić 😉
I dobrze zrobiłaś, sucha skóra skłonna jest do zmarszczek.
a ten krem z Ziaji jest na serio dobry? 🙂
mam 17 lat i nie mam zbytniego funduszu na to, jaki krem byłby ok?:) tani i ok?:)
Ja postanowiłam ze zainwestuję w Clinique all about eyes 😉
Też bym go chciała kiedyś wypróbować:-)
Może któryś z kremów albo żeli Ziaja np. pietruszkowy albo z bławatkiem lub żeli pod oczy Flos Lek, bo są tanie, kosztują poniżej 10 zł.
Ten pietruszkowy jest ok, zwłaszcza że jest tani i łatwo dostępny.