Soczewki kontaktowe są wygodną alternatywą dla okularów. Jako że nie każdy lubi nosić tradycyjne szkła, postanowiłam przybliżyć temat noszenia soczewek kontaktowych. Jakie kroki należy poczynić, aby zacząć nosić soczewki i nie odczuwać podczas ich noszenia żadnego dyskomfortu? Na te pytania postaram się odpowiedzieć 🙂
Coraz więcej ludzi posiada wadę wzroku. Oglądanie telewizji, praca przy komputerze, mocne oświetlenie w miejscu pracy nie są obojętne dla naszego wzroku. Nie każdy jednak lubi nosić okulary. Czasem mogą się one stać prawdziwym utrapieniem, chociażby podczas uprawiania sportów. Niejeden okularnik zna to irytujące parowanie szkieł pod wpływem gwałtownych zmian temperatur zimą.
Soczewki kontaktowe to prosty i bardzo wygodny sposób na rozwiązanie problemu korygowania różnych wad wzroku zarówno wrodzonych, jak i tych nabytych. Soczewki możemy nosić regularnie zamiast okularów, bądź też zakładać je na specjalne okazje typu dyskoteka, bal, randka czy wesele. Nikt nie musi wiedzieć, że mamy wadę wzroku.
Soczewki kontaktowe są bezpieczne dla oczu. Zanim zostaną dopuszczone do obrotu, poddawane są licznym testom klinicznym, podobnie jak leki. Ewentualne komplikacje podczas użytkowania soczewek w 99 % wynikają ze złego doboru lub błędów podczas ich użytkowania (brak przestrzegania zasad higieny). Rzeczą oczywistą jest, iż nie wolno zakładać soczewek w przypadku chorób oczu (wszelkie stany zapalne).
★ Soczewki kontaktowe mogą nosić nawet alergicy
★ Soczewki kontaktowe mogą nosić nawet alergicy
Zdecydowana większość osób może nosić soczewki kontaktowe. Pamiętajmy, jednak, że soczewki to jednak ciało obce w oku. Może zdarzyć się, że oko nie będzie tolerować materiału, z jakiego zostały wykonane, doprowadzając do reakcji alergicznej. Na rynku są na szczęście specjalne soczewki, jak i płyny przeznaczone dla alergików. Sama mam bardzo wrażliwe oczy. Nie przeszkadza to jednak przy noszeniu przeze mnie soczewek.
<< Zobacz też: Soczewki kontaktowe – jak łagodzić podrażnienia oczu?
<< Zobacz też: Soczewki kontaktowe – jak łagodzić podrażnienia oczu?
Przez podjęciem decyzji o noszeniu szkieł kontaktowych należy wpierw udać się do specjalisty (lekarza okulisty) na badanie wzroku pod kątem noszenia soczewek. Sprawdzi on czy nie ma przeciwwskazań do ich użytkowania, dobierze także odpowiednią moc sferyczna soczewek (PWR) w zależności do rodzaju naszej wady (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, różnowzroczność, prezbiopia, afakia), promień krzywizny (BC), średnica (DIA). W przypadku soczewek torycznych, korygujących astygmatyzm istotna jest jeszcze moc cylindra (CYL)oraz oś cylindra (AXE).
Zanim jednak będziemy mogli kupić pierwszą parę soczewek, lekarz założy nam bezpłatne soczewki testowe, nauczy jak je zakładać oraz ściągać oraz przekaże parę cennych rad dotyczących higieny ich stosowania. Jeśli się okaże, że soczewki, które dobrał nam specjalista będą powodować dyskomfort podczas noszenia, należy powiedzieć o tym lekarzowi, który zmieni nam model lub parametry szkieł kontaktowych. Nie należy zmieniać modelu soczewek na własną rękę, gdyż możemy sobie tylko zaszkodzić.
★ Rodzaje soczewek kontaktowych
Obecnie w sprzedaży jest bardzo szeroki asortyment soczewek kontaktowych. W zależności od rodzaju użytego materiału można je podzielić na soczewki twarde (coraz rzadziej stosowane) oraz soczewki miękkie (hydrożelowe – z dużą zawartością wody i przepuszczalnością tlenu albo soczewki silikonowo-hydrożelowe – z wysoką przepuszczalnością tlenu, przez co są lepiej tolerowane, jak soczewki twarde. Nosząc takie soczewki, czasem można zapomnieć, że je w ogóle ma.
▌Do wyboru mamy rozmaite soczewki kontaktowe: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, na dzień i na noc, kwartalne, roczne, toryczne a także progresywne. Są również soczewki kontaktowe kolorowe.
★ Zakładanie i ściąganie soczewek kontaktowych
Z początku zakładanie soczewek kontaktowych może sprawiać trudności. Wkładanie czegoś obcego do oka oraz jego ściąganie może przyprawiać o nie lada kłopot. Sama dokładnie pamiętam, jak to było 🙂 Ale na szczęście praktyka czyni mistrza! Po kilku próbach czynność tę będziemy wykonywali mechanicznie. Zarówno podczas zakładania, jaki i ściągania soczewek najpierw należy dokładnie umyć ręce.
Zanim założymy soczewkę powinniśmy lekko opłukać ją z każdej strony specjalnym płynem przeznaczonym do soczewek (chyba, że zakładamy nowe soczewki, prosto z opakowania albo soczewki jednodniowe). Do wyboru mamy różne płyny, które dezynfekują i jednocześnie czyszczą soczewki (bez pocierania) lub takie, które wymagają mechanicznego pocierania. Osobiście wolę te pierwsze. Wybór takich preparatów na rynku jest całkiem spory. Nie wolno przemywać soczewek wodą!
Mnie najwygodniej jest zakładać soczewkę odchylając dolną powiekę w dół i lekko dociskając soczewkę do gałki. Następnie przy zamkniętym oku ruszam chwilkę gałką oczną. Soczewka powinna sama się „ułożyć” na oku. Czynność ta nie jest trudna, tylko wymaga lekkiej wprawy.
Ściąganie jest równie proste. Są różne techniki. Lekarz uczył mnie, bym łapała dwoma palcami soczewkę. Dla mnie wygodniejsza jest jednak metoda przesuwania palcem wskazującym soczewki do wewnętrznego kącika oka. Soczewka „przykleja” się wówczas bez problemu do palca. Metoda, jaką wybierzecie zależy od was, którą uznacie za najbardziej komfortową.
<< Zobacz też: Jak zakładać i zdejmować soczewki?
Ściąganie jest równie proste. Są różne techniki. Lekarz uczył mnie, bym łapała dwoma palcami soczewkę. Dla mnie wygodniejsza jest jednak metoda przesuwania palcem wskazującym soczewki do wewnętrznego kącika oka. Soczewka „przykleja” się wówczas bez problemu do palca. Metoda, jaką wybierzecie zależy od was, którą uznacie za najbardziej komfortową.
<< Zobacz też: Jak zakładać i zdejmować soczewki?
Soczewki po ściągnięciu należy przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniczku (zwykle dołączony jest do płynu), wypełnionym zawsze świeżym płynem. Wyjątek stanowią soczewki jednodniowe, które po całym dniu noszenia wyrzucamy po prostu do kosza. Pudełeczko należy codziennie przemywać płynem. Po założeniu soczewek pozostawić je do wyschnięcia, a następnie zamknąć, by nie wpadał do niego kurz ani żadne zanieczyszczenia.
Pojemniczek na soczewki powinien być wymieniany na nowy przynajmniej raz na 2-3 miesiące. Jeśli będziemy przestrzegali tych kilku podstawowych zasad higieny noszenia soczewek kontaktowych, żadne niemiłe przypadłości w postaci infekcji oczu nie powinny nas dosięgnąć.
★ Podsumowanie
Użytkowanie soczewek kontaktowych nie jest jakąś skomplikowaną sprawą. Może się jedynie takie wydawać na początku. Soczewki są w końcu dla ludzi, dla ich maksymalnej wygodny i jednocześnie bezpieczeństwa. Soczewki noszę już dobre kilka lat i jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, by spowodowały u mnie infekcję oczu. Zawsze ściśle przestrzegam zasad higieny. Mam czyste ręce w kontakcie z oczami i soczewkami. Soczewki wymieniam regularnie. Nie stosuję ich dłużej niż zaleca producent. Codziennie zmieniam też płyn na świeży w pojemniczku oraz go przemywam.
Co sądzicie o soczewkach kontaktowych? Nosicie soczewki?
<< Zobacz też:
Soczewki kontaktowe a makijaż oczu.
Soczewki kolorowe – spełnione marzenie o idealnym kolorze oczu.
Helen
Bibliografia:
Notatki własne
https://mylenshop.com/pl/help/centrum-wiedzy-poradnik-kupujacego-2.html
Na soczewki przerzuciłam się jakoś rok temu po wielu latach noszenia okularów i nie zamierzam z nich rezygnować już nigdy 😉 Główna różnica była już rano przy makijażu (noszę minusy, nie widzę z daleka) – w końcu widziałam się bez konieczności trzymania lusterka blisko twarzy bardzo doceniłam je też na basenie 😉
Ja zawsze chciałam spróbować kolorowych soczewek, bo wady wzroku nie mam na szczęście 🙂
Uwielbiam ten płyn z Renu. A soczewki noszę firmy purevioson i jestem strasznie z nich zadowolona 🙂
Też bardzo lubię ten płyn. Soczewek puervioson zaś nie miałam.
Wady wzroku nie mam ale kiedyś miałam kolorowe :D.
Marzą mi się soczewki jednak bardzo się ich boję….. moje alergiczne oczy nie mam pojęcia jak by zareagowały na "ciało obce"na nich hihih:) ale kiedyś na pewno zakupię sobie soczewki jednodniowe by choć poczuć jak to jest mieć soczewki w oczach 🙂
Warto mimo wszystko spróbować, przynajmniej tych jednodniowych, bo są najbardziej higieniczne:)
Mam lekką wadę wzroku,ale z soczewkami jeszcze nigdy nie miałam styczności.
Soczewki noszę około 3,5 roku 😉 Nie wyobrażam sobie bez nich życia, szczególnie zimą 😉
Mam wadę wzroku i noszę okulary ( nie przez cały dzień) ale zawsze chciałam przerzucić sie na soczewki 🙂
Noszę soczewki już 6 lat i nie wrócę do okularów 🙂
Od kilku miesięcy nosze okulary – wykrakałam je sobie, od dawna chciałam je nosić:P
Używałam wszystkich rodzajów : dzienne, miesięczne, na dzień i na noc. Obecnie najlepiej się czuję przy dziennych jednorazowych. Kosztują więcej ale nie muszę dokupywać nic, czuję się świetnie oczy się nie męczą tak jak przy innych soczewkach
Potwierdzam, jednodniowe soczewki są bardzo wygodne, choć ja zwykle kupuję miesięczne, czasem dwutygodniowe.
Ja najczęściej używam soczewek miesięcznych, bo wychodzą dużo taniej niż dzienne, ale i tak dla mnie soczewki są dość drogie, bo muszę mieć soczewki toryczne 🙁
Kasia powiedz jak zalozyc soczewke toryczna? Mam tam na niej trzy kreski napis i nie wiem. Prawe oko ma sferyczna wiec luz. Uzywam air optix
Używałam soczewek torycznych, nie ma problemu z ich zakładaniem. Robi się to tak samo jak w przypadku zwykłych. Napis czy cyferki nie powininny być do góry nogami, tylko prosto.
Widzę, że w końcu zamieścił ktoś wartościowy wpis na temat soczewek kontaktowych. Bardzo dobrze się składa, ponieważ wielu osobom wydaje się, że soczewki kontaktowe są jedynie dla wybranych, koszt jest ogromny, a ich założenie graniczy z cudem. Oczywiście te wszystkie opinie są błędne 🙂 Wszyscy, którzy korzystają z soczewek zdają sobie z tego sprawę już na samym początku użytkowania :). Do soczewek trzeba się przyzwyczaić, aczkolwiek są świetną alternatywą dla okularów korekcyjnych :).
Soczewki kontaktowe uważam za świetny wynalazek, to prawda, trzeba się do nich przyzwyczaić ale nie musimy też nosić ich codziennie, tylko np. od czasu do czasu albo na okazje:)
Soczewki kontaktowe to przyszłość, w tej chwili pracuje się już nad soczewkami, które mają jednym ruchem powieki robić zdjęcia i kręcić filmy, brzmi trochę jak fil scince fiction ale abstrahując już nawet od tego co w przyszłości przyniosą, to po prostu soczewki są wygodniejsze niż okulary i można w nich robić praktycznie wszystko
Ciekawe:)
ja dzisiaj pierwszy raz zalozylam soczewki probne i wszystko ok, ale nieostro widze… Pani dr mowila, ze przez 2-3 dni moze tak być, potem oko sie przyzwyczai. Czy na pewno?
Mnie się też tak czasem zdarzało ale mijało na szczęście.