Soczewki kontaktowe to ciało obce, które ma bezpośredni kontakt z naszymi oczami. Dlatego podczas ich użytkowania należy zachować podstawowe zasady higieny. Przestrzegając poniższych wytycznych unikniemy powikłań związanych z nieprawidłową pielęgnacją soczewek, jak podrażnienia czy stany zapalne oczu.
Wpis ten może okazać się szczególnie pomocny dla osób, które chciałyby zacząć nosić soczewki ale obawiają się podstawowych czynności z nimi związanych, czyli zakładania i zdejmowania. Na początek parę słów o ich pielęgnacji. Znając jej zasady, znacząco podniesiemy komfort użytkowania soczewek kontaktowych.
▌PIELĘGNACJA SOCZEWEK
Zarówno soczewki jak i pojemniczek, w którym są przechowywane należy każdego dnia czyścić przy pomocy specjalnego płynu. Na rynku dostępnych jest wiele takich preparatów, najlepsze są jednak te wielofunkcyjne, które łączą w sobie czyszczenie, spłukiwanie osadów i dezynfekcję soczewek bez konieczności ich pocierania.
Soczewki zarówno przed założeniu, jak i zaraz po ściągnięciu należy z każdej strony delikatnie przemyć niewielką ilością płynu. Codziennie należy przemywać pojemniczek oraz wlewać do niego świeżą porcję płynu. Jeśli używamy soczewki okazjonalnie, dzień ich nałożeniem (wieczorem) należy je przemyć płynem oraz wymienić płyn w pojemniczku na świeży. Nie należy też używać dwóch różnych płynów do jednej pary soczewek.
Soczewki zarówno przed założeniu, jak i zaraz po ściągnięciu należy z każdej strony delikatnie przemyć niewielką ilością płynu. Codziennie należy przemywać pojemniczek oraz wlewać do niego świeżą porcję płynu. Jeśli używamy soczewki okazjonalnie, dzień ich nałożeniem (wieczorem) należy je przemyć płynem oraz wymienić płyn w pojemniczku na świeży. Nie należy też używać dwóch różnych płynów do jednej pary soczewek.
Otwierając nowe opakowanie soczewek, a także płynu zapisujmy sobie datę w kalendarzu bądź flamastrem np. na opakowaniu płynu. Można też rozpoczynać nowe opakowanie soczewek zawsze w ten sam dzień np. w sobotę. Wyjątek stanowią tutaj soczewki jednodniowe, które po całym dniu noszenia wyrzucamy do kosza. W sprzedaży dostępne są również soczewki przeznaczone do przedłużonego noszenia. Oznacza to, iż nie trzeba ich ściągać do snu. Soczewki w zależności do rodzaju mogą być przechowywane dwa tygodnie, miesiąc itp. Płyny zaś zwykle są przydatne po otwarciu przez 2-3 miesiące. Bezwzględnie należy przestrzegać terminu przydatności soczewek oraz płynu.
Pojemniczek na soczewki powinien być regularnie wymieniany na nowy nie rzadziej, jak raz na 2-3 miesiące. Zbyt długo użytkowany może łatwo stać się siedliskiem bakterii.
Przed każdorazowym założeniem, bądź ściąganiem soczewek należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce, najlepiej papierowym ręcznikiem (unikamy mydła w kostce, bo może pozostawić niepożądany osad na skórze).
Nie wolno używać wody do przemywania soczewek czy też pojemniczka! Od tego jest specjalny płyn.
Przed nałożeniem nowych soczewek należy sprawdzić, czy opakowanie nie jest uszkodzone oraz czy powierzchnia soczewek nie jest postrzępiona. W razie takich podejrzeń należy wyrzucić soczewki do kosza i sięgnąć po następną parę.
Niektóre leki mogą zakłócać komfort noszenia soczewek kontaktowych, należą do nich m in. doustne środki antykoncepcyjne, izotretinoina stosowana w leczeniu trądziku, leki anyhistaminowe, kardiologiczne oraz psychotropowe i nasenne. Należy poinformować o przyjmowanych lekach okulistę, który zaleci stosowanie płynów do wrażliwych oczu oraz krople nawilżające typu „sztuczne łzy” bez konserwantów.
Zarówno zakładanie, jak i ściąganie soczewek kontaktowych może z początku sprawiać trudności. Lekarz specjalista, do którego udajemy się na badanie i dobór szkieł kontaktowych pokaże nam jak to robić. Po paru razach czynność ta stanie się dla nas rutynową i będziemy wykonywali ją mechanicznie.
▌ZAKŁADANIE SOCZEWEK KONTAKTOWYCH
◆ Dokładnie myjemy ręce.
◆ Najwygodniej jest zakładać oraz ściągać soczewki przed lustrem np. w łazience.
◆ Zaczynamy zakładanie soczewek od prawego oka, unikniemy wówczas ewentualnych pomyłek. Wpierw przepłukujemy soczewkę kilkoma kroplami płynu z obu stron. Jeśli otwieramy nowe opakowanie soczewek nie ma konieczności dodatkowego opłukiwania ich płynem.
◆ Soczewkę umieszczamy na opuszku wskazującego palca. Posiadają one zwykle cyferki 123, bądź literki F (z ang. front) i L (z ang. left) – widoczne na poniższym zdjęciu, które zapobiegają założeniu soczewki na tzw. „lewą stronę”. Cyferki nie powinny być odwrócone. Jeśli widnieją soczewce powyższe literki zakładamy od frontu (F). Soczewka na lewą stronę jest bardziej płaska i po założeniu kłuje w oko. Należy wówczas założyć ją raz jeszcze na właściwą stronę.
◆ Odciągamy drugą dłonią dolną powiekę w dół, można pomóc sobie, przytrzymując również górną powiekę, by zapobiec mruganiu.
◆ Umieszczamy soczewkę w centralnej części oka. Mrugamy, by soczewka się ułożyła. W razie, gdy będziemy widzieć przez mgłę można pomasować opuszkiem palca zamkniętą powiekę, to sprawi, że soczewki właściwie ułoży się na oku. Można też delikatnie przesunąć soczewkę dotykając lekko palcem na środek oka.
◆ Gdy chcemy zastosować krople typu „sztuczne łzy”, możemy przez włożeniem wpuścić jedną kroplę na soczewkę i następnie ją umieścić na oku lub też zakropić oczy mając założone wcześniej soczewki.
◆ Makijaż oczu zawsze wykonujemy po uprzednim założeniu soczewek.
<< Zobacz też:
Zespół suchego oka, jak radzić sobie z wysuszonymi spojówkami
Soczewki kontaktowe a makijaż oczu
▌ŚCIĄGANIE SOCZEWEK KONTAKTOWYCH
◆ Dokładnie myjemy ręce.
◆ Zaczynamy od prawego oka. Przybliżamy palce wskazujący do oka, przesuwamy soczewkę do w dół na białą cześć oka i delikatnie ściskamy ją pomagając sobie dodatkowo kciukiem. Można także przesunąć soczewkę do wewnętrznego kącika oka, złapać kciukiem i wyjąć (moja metoda). W taki sam sposób zdejmujemy soczewkę z lewego oka.
◆ Opłukujemy każdą soczewkę z obu stron niewielką ilością płynu, następnie wkładamy do pojemniczka napełnionego świeżym płynem. Zakręcamy pudełeczko.
◆ Po uprzednim ściągnięciu soczewek można dopiero przystąpić do demakijażu twarzy i oczu.
Jak pielęgnujecie swoje soczewki? Czy zakładanie i ściąganie sprawia wam trudność?
Helen
Bibliografia:
notatki własne
https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/zakladanie-i-zdejmowanie-soczewek
Naprawdę bardzo fajny wpis 🙂 Ja teraz jestem przy jednodniowych ale wracam na jakiś czas do tych na dzień i na noc 😉 Do sklepu zajrzę na pewno 😀
Nie noszę soczewek ani okularów. Kiedyś miałam tylko zmieniające kolor. 🙂
Zawsze chciałam spróbować kolorowych soczewek 🙂
Mam nie wielka wade i nosze okulary. Na soczewki moze kiedys sie zdecyduje.
Kiedyś chciałabym spróbować soczewek, ale nie wiem jak moje oczy by to zniosły (ciśnienie śródgałkowe i te sprawy)
A zakładamy je przed czy po makijażu ? 🙂
Kurde ciągle zapominam…..
Przed makijazem 🙂
Na pewno kiedyś wypróbuję soczewki, na pewno 🙂
Zakładanie soczewek jeszcze jest dla mnie do przyjęcia, ale ściąganie właśnie mnie trochę przeraża.
Badanie u specjalisty o tym zdecyduje:)
Zastanawiam się nad kupnem soczewek..
Nie noszę soczewek, ale wpis bardzo przydatny:)
A ja noszę… jedno szkło kontaktowe, mam wadę wzroku tylko na jednym oku 😉 Bardzo przydatny wpis, myślę że stosuję się do tych zasad 🙂
O! to ciekawe, 1 szkło:) Cieszę się, że mogę służyć radą:)