Najważniejszą rzeczą w doborze podkładu do twarzy jest idealnie dopasowany do odcienia cery kolor oraz rodzaj kosmetyku, w zależności jakiego efektu oczekujemy (nawilżenie, matowienie, rozświetlenie, efekt liftingu, wygładzenie zmarszczek itp.). Właściwie dobrany podkład do twarzy sprawia, że cera staje się gładka, jednolita i promienna, a niedoskonałości i przebarwienia zatuszowane.
Głównym zadaniem podkładu jest nadanie skórze ładnego zadbanego wyglądu, wygładzenie i wyrównanie kolorytu cery oraz zatuszowanie drobnych jej mankamentów jak przebarwienia, krostki czy zaskórniki. Nowoczesny podkład nie tylko pełni funkcję makijażu ale też pielęgnuje cerę. Często zawiera ekstrakty z roślin i naturalne olejki.
✩ Podkład powinien być niewidoczny na twarzy. Może być odrobinę jaśniejszy od koloru skóry, nigdy zaś ciemniejszy – wówczas będzie dodawał nam lat. ✩
▌Odcień podkładu wybieraj w świetle dziennym
Odcień podkładu najlepiej wybierać w świetle dziennym, jest to najczęściej trudne w realizacji, gdyż zazwyczaj kupujemy w sklepach, gdzie jest mnóstwo oświetlenia. Nie mając wyjścia, nakładajmy odrobinę kosmetyku na linię żuchwy lub na przegub ręki. Odcień nie powinien się zbytnio różnić od koloru skóry. Możemy również poprosić ekspedientkę o próbkę danego kosmetyku (dotyczy to perfumerii i aptek).
▌Wybierz ciemniejszy odcień podkładu na lato, jaśniejszy zaś na zimę
Późną wiosną i latem kiedy skóra jest muśnięta słońcem, należy wybierać nieco ciemniejsze odcienie podkładów. Nie należy wówczas przesadzać z ilością nakładanego na twarz kosmetyku. W kontakcie z wysoką temperaturą będzie po prostu z niej spływał i ważył się. Zimą natomiast wybierzmy jaśniejszy odcień. Podkład powinien mieć z kolei gęstszą formułę, która będzie chronić skórę przez mrozem.
▌Odcień podkładu dopasuj do swojego kolorytu skóry
Odcienie podkładów różnią się od siebie dodatkiem pigmentów: żółtego lub różowego. Zastanów się jaki posiadasz odcień skóry – ciepły czy raczej chłodny. W zależności od tego wybieraj kosmetyk z odpowiednim pigmentem. Najbardziej uniwersalnym kolorem są odcienie beżu, określenia koloru jako „naturalny” lub w przypadku jasnej cery – pastelu czy kości słoniowej.
▌Dobierz podkład do swojego typu cery
Podkład dobieramy do rodzaju naszej cery. Jeśli posiadamy cerę tłustą bądź mieszaną, najlepiej sprawdzi się tutaj podkład matujący. W przypadku trądziku warto sięgnąć po podkład antybakteryjny, przy cerze suchej po nawilżający. W przypadku skóry dojrzałej dobrze sprawdzi się fluid napinający i wygładzający zmarszczki, zaś przy wrażliwej – hipoalergiczny, najlepiej pozbawiony substancji zapachowych.
Jeśli zależy nam na ochronie przeciwsłoneczne, wybierzmy podkład z filtrem UV. W przypadku cer skłonnych do zapychania, najlepiej zdecydować się na podkład, na opakowaniu którego będzie widniała informacja, że jest niekomedogenny (nie powoduje powstawania zaskórników i pryszczy).
Jeśli zależy nam na ochronie przeciwsłoneczne, wybierzmy podkład z filtrem UV. W przypadku cer skłonnych do zapychania, najlepiej zdecydować się na podkład, na opakowaniu którego będzie widniała informacja, że jest niekomedogenny (nie powoduje powstawania zaskórników i pryszczy).
<< Zobacz też:
Ranking podkładów matujących
Kremy BB, CC, DD, EE – czym się od siebie różnią i czy warto je kupić?
❇ Rodzaje podkładów
❉ w kremie – ma często cięższą konsystencję, polecany do cer normalnych i suchych i wrażliwych, dobrze kryjący.
❉ w płynie (fluid) – uniwersalny, dość dobrze kryje niedoskonałości.
❉ w piance – ma lekką konsystencję, polecany do cer mieszanych i tłustych.
❉ w musie – ma lekką konsystencję, polecany do cer mieszanych i tłustych.
❉ w kompakcie – mocno kryjący, idealny przy popękanych naczynkach i przebarwieniach.
❉ w pudrze – słabo kryjący, nie zalecany przy suchej cerze.
❉ w sztyfcie – mocno kryje, polecany przy wypryskach, przebarwieniach, popękanych naczynkach.
❉ krem tonujący – polecany w okresie letnim, delikatnie wyrównuje koloryt skóry, lecz nie tuszuje
krostek czy przebarwień.
<< Zobacz też:
Podkład do twarzy – wady i zalety.
Techniki nakładania podkładu na twarz.
Helen